• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
26 Ocak 2021 Salı 16:28 | Son Güncelleme:

TEKNOFEST'te geri sayım başladı: Model Uydu Yarışması'na başvurular sürüyor

TEKNOFEST'te geri sayım başladı: Model Uydu Yarışması'na başvurular sürüyor
AA

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Model Uydu Yarışması'na başvurular sürüyor. Birinciye 40 bin TL, ikinciye 30 bin TL, üçüncüye 20 bin TL ödül verilecek yarışmaya, 28 Şubat tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Model Uydu Yarışması'na başvurular devam ediyor.

AA'da yer alan habere göre, bir uzay/uydu projesini küçük ölçekte yansıtacak şekilde planlanan Model Uydu Yarışması, tasarımdan üretime ve görev sonrası gözden geçirilmesine kadar bir uzay/uydu projesinin tüm yönlerini içeriyor.

Yarışma; telemetri ve iletişim gereksinimlerini karşılamak, otonom yapı sağlamak ve disiplinler arası çalışan bir sistem geliştirmek gibi özellikleriyle gerçek sistemlerin çeşitli yönlerini yansıtacak şekilde tasarlandı.

Model Uydu Yarışması, mühendislik alanında lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alan öğrencilere teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı ve disiplinler arası çalışma becerisi edindirmeyi amaçlıyor. Yarışma ile ayrıca, uzay ve uydu teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Yarışmada birinciye 40 bin TL, ikinciye 30 bin TL, üçüncüye 20 bin TL ödül verilecek. Model Uydu Yarışması'na 28 Şubat'a kadar başvuru yapılabiliyor.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TEKNOFEST'in Model Uydu Yarışması'na ilişkin paylaşımını alıntılayarak, "Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize' diyor şarkı. 'Gidip yıldızlardan bakalım dünyadaki resmimize' diyor neslimiz. #TEKNOFEST'te... #MilliTeknolojiHamlesi" ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST kapsamındaki yarışmalara ilişkin detaylı bilgilere "teknofest.org/yarismalar.html" adresinden ulaşılabiliyor.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor

Daha önce yere dökülüyordu, şimdi kilosu 100 TL'den satılıyor