• $13,7528
  • €15,5483
  • 782.721
  • 1904.54
19 Ağustos 2021 Perşembe 11:44 | Son Güncelleme:

TEKNOFEST yarışmalarına başvuru sayısı, 4 yılda 21 bini aştı!

TEKNOFEST yarışmalarına başvuru sayısı, 4 yılda 21 bini aştı!
AA

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında gerçekleştirilen ve ilk yılından itibaren üniversite öğrencilerinden ilgi gören Teknoloji Yarışmaları'na 4 yılda 207 farklı üniversiteden 21 bin 21 öğrenci başvuruda bulundu.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında gerçekleştirilen Teknoloji Yarışmaları'na, 4 yılda 207 farklı üniversiteden 21 bin 21 öğrenci başvuruda bulundu.

TEKNOFEST'den yapılan açıklamaya göre; Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen Teknoloji Yarışmaları'na başvurularda, bu yıl 640 başvuru ile Gaziantep Üniversitesi ilk sırada yer aldı. 621 başvuru ile Gazi Üniversitesi ikinci, 460 başvuru ile ise Anadolu Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle ilk olarak 2018 yılında düzenlenen festivalde, Teknoloji Yarışmaları'na 4 yıl boyunca 207 farklı üniversiteden 21 bin 21 öğrenci başvuru yaptı. Yarışmalarda 2018 yılından bugüne kadar toplamda 812 öğrenci ile başvuran Gaziantep Üniversitesi, en çok başvuru yapan üniversite olarak öne çıktı. Gazi Üniversitesi 800 başvuru ile ikinci, 625 öğrencinin başvurduğu Yıldız Teknik Üniversitesi ise üçüncü oldu.

Türkiye'nin 81 ilinden gençlerin ilgi gösterdiği yarışmalarda; Marmara Üniversitesi 604, Anadolu Üniversitesi 549, Karadeniz Teknik Üniversitesi 535, Atatürk Üniversitesi 516, İstanbul Teknik Üniversitesi 515, Selçuk Üniversitesi 484 ve Necmettin Erbakan Üniversitesi 445 başvuru ile ilk 10 üniversite arasında yer adı.

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı ve Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen festivalde, binlerce gencin hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunduğu kaydedildi.

YARIŞLAR, BU YIL 35 KATEGORİDE DÜZENLENECEK

Diğer yandan; TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için roketten otonom sistemlere, tarımdan sualtı sistemlerine bu yıl 35 farklı kategoride düzenleniyor.

Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Sağlıkta Yapay Zeka, Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı ve Sanayide Dijital Teknolojiler yarışmalarının, bu yıl ilk kez düzenleneceği belirtiliyor.

Teknoloji yarışmalarında ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar binlerce genç hayallerinin peşinden koşuyor.

Paylaşılan diğer detaylara göre; TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında yeniden İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek. Yarışmalar kapsamında binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara, toplamda 7 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlanıyor.

TEKNOFEST'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 milyon liranın üzerinde ödülün sahibi olacak.

  • teknofest
  • teknofest başvuru sayısı
  • teknofest yarışmaları
  • teknofest ne zaman
  • teknofest 2021
MSB paylaştı... AKINCI TİHA'lar göreve hazır
MSB paylaştı... AKINCI TİHA'lar göreve hazır

MSB paylaştı... AKINCI TİHA'lar göreve hazır

Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! İşte kalem kalem yeni maaşlar!
Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! İşte kalem kalem yeni maaşlar!

Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! İşte kalem kalem yeni maaşlar!

Fitch'ten Türkiye kararı! Tahminleri yükseltti
Fitch'ten Türkiye kararı! Tahminleri yükseltti

Fitch'ten Türkiye kararı! Tahminleri yükseltti

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Ağrı, Erzurum ve Kars'ta Eren Kış-10 operasyonu başlatıldı

Türkiye'de fay hattında bulunan 110 ilçesi hangileri?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!