• $13,2486
  • €15,0133
  • 758.178
  • 1857.4
14 Şubat 2021 Pazar 14:50 | Son Güncelleme:

Teknofest heyecanı başlıyor!

Teknofest heyecanı başlıyor!

Geçtiğimiz yıl Gaziantepte düzenlenen festivalde milyonlarca kişi katılmıştı. Bu yıl için festival planı belli oldu. Bugün yapılan toplantı ile Teknofest 2021 için tüm detaylar paylaşıldı.

Teknofest 2021 için geri sayım başladı. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali ayakları yerden kesen Teknofest için nefesler tutuldu.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST"in tanıtım toplantısı bugün Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde yapıldı.

TEKNOFEST 2021 NEREDE YAPILACAK?

Teknofest 2021 İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşecek.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı - TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl dördüncüsünü düzenlemek için bir araya geldiğimiz Teknofest"in 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde "Teknofest"in Evi" olarak gördüğümüz Atatürk Havalimanı"nda gerçekleşeceğini belirtti.

Bayraktar konuşmasında şu sözlere yer verdi:

"Ülkemiz, medeniyetimizin adalet ve merhamet değerleriyle harmanlanmış Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu sayesinde dünyanın yaşadığı benmerkezci kaygılara teslim olmadan vicdanıyla hareket etti. Afrika"da bir tek solunum cihazına dahi sahip olmayan ülkelere bu cihazlar hediye edildi. Küresel adalet ve merhamet değerlerimizi örnek bir tavırla tüm dünyaya göstermiş olduk. Değerli misafirlerimiz, bizler her zaman asıl kıymetin insan olduğuna inandık. Milli Teknoloji Hamlesi"ni bu noktadan, hatta bu yüzyıldan alıp, ileriye, geleceğe taşıyacak en önemli unsur, nitelikli ve yetişmiş insan kaynağımız olacaktır.

Ülkemizin birçok alanda tam bağımsızlığa Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile sahip olacağına inanıyoruz. Kıymetli konukla, Teknofest iki yıl önce 2019"da yine burada 1.720.000 ziyaretçi ile rekor kırdı.

Toplantıda gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl 35 farklı teknoloji yarışmaları ile ilgili bilgiler Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı - TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih KACIR tarafından aktarıldı.

Kacır, sunumunda Teknofest 2021 kapsamında ilk defa düzenlenecek olan yarışma kategorilerinden, geçtiğimiz yıllarda yaşanan başarılardan da bahsetti. Teknofest"in milli gururumuz olduğunu vurgulayan Kacır, Teknofest"in ilk üç yılına ait rakamsal verileri paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, "TEKNOFEST, gelişen ve güçlenen Türkiye"nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katıkı sağlayacak pek çok unsurun ortyaya çıkarılmasında öncü rol oyanayacak aktörlerin doğmasına imkan sağlayan bir zemin hazırlamaktadır." açıklamasında bulundu.

SSB Başkanı İsmail Demir"in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Nesliimizden aldığımız enerji ile Küresel Güç Vizyonuna ulaşmak için, çok çalışmaya ve durmadan üretmeye devam edeceğiz.

Bizler inanıyoruz ki geleceğin Nuri Demirdağ"ları, Vecihi Hürkuş"ları, tıpkı onların heyecanıyla bu festivalde emek harcayan, yeni fikirker üreten vehayallerini hayata geçirmeye çalışan gençlerimizden çıkacaktır. Bizler de her daim bu kardeşlerimizin destekçisi olacağız."

Tanıtım toplantısının son konuşmasını ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya gerçekleştirdi.

Vali Yerlikaya konuşmasın şu sözlere yer verdi:

"Teknofest, 3 yılda küresel kimlik kazandı. Dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına girdi ve doğduğu yere İstanbul"a döndü. İstanbulumuzda bu dev organizasyona 2021"de yeniden ev sahipliği yapmaktan büyük sevinç ve heyecan duyuyoruz. Türkiye"nin istikbaline, medeniyetimizin baş şehri İstanbul"dan omuz veriyoruz. Eylül ayında ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyacağımız TEKNOFEST"te buluşmak üzere hepinizi muhabbetle selamlıyorum."

Tanıtım toplantısında son konuşmayı gerçekleştiren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya"nın ardından Teknofest 2020"nin şampiyonu gençlerle çevrimiçi bağlantılar gerçekleştirildi.

İstanbul, Gaziantep, Manisa, Samsun, Isparta, Bursa, Denizli ve Sivas olmak üzere 8 ile gerçekleştirilen bağlantılar ile gençler imkansız diye bir şey olmadığını, TEKNOFEST"in hayallerinin kapısını açtığını ve unutulmaz bir deneyim yaşattığını vurguladılar.

Teknofest 2021 Yarışmaları...

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen "Teknoloji Yarışmalarına" başvurular başladı. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu.

Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecek. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

Kendine Güvenen Gençler, 35 Farklı Kategori Sizleri Bekliyor!

Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 35 farklı kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2020"den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez düzenleniyor.

Yapay Zeka, Su Altı Sistemleri, Otonom Sistemler Teknolojinin Her Alanında Yarışmalar

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye"nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için Roket"ten Otonom Sistemlere, Tarım"dan Sualtı Sistemleri"ne teknolojinin her alanında düzenlediği yarışmalarla Türkiye tarihinin en büyük Teknoloji Yarışmalarını gerçekleştiriyor. Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL"nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. TEKNOFEST"te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 Milyon TL"nin üzerinde ödülün sahibi olacak.

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı