• $32,9958
  • €35,9756
  • 2553.14
  • 11236.2
7 Temmuz 2024 Pazar 10:36 | Son Güncelleme:

Tarih ve saat belli oldu: Türksat 6A'da geri sayım başladı

Tarih ve saat belli oldu: Türksat 6A'da geri sayım başladı
AA

Türkiye'nin yerli ve milli ilk haberleşme uydusu Türksat 6A'nın Türkiye saatiyle 9 Temmuz 00.20'de başlayacak uzay yolculuğu öncesi son hazırlıklara odaklanıldı.

Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, uydunun, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle fırlatılması için geri sayım sürüyor.

YOLCULUK SAATİ BELLİ OLDU

Türksat 6A'nın yolculuğu, 8 Temmuz'u 9 Temmuz'a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00.20'de başlayacak.

Tarihi an dolayısıyla Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde de "Fırlatma Töreni" gerçekleştirilecek. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan yapılacak fırlatma, alandan canlı takip edilecek.

TÜRK UYDULARININ ULAŞTIĞI NÜFUS 5 MİLYARA ÇIKACAK

Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi niteliğindeki Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde göreve başlayacak. Yer sabit (Jeosenkron) haberleşme uydusu olarak Türksat 6A, TV yayıncılığı hizmetlerinde ve geniş kapsama alanında ülkenin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Projede yer alan kurumların çalışmalarıyla uydunun yerli ve milli olarak üretilmesi sağlanmıştı. 84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla tamamlanan uydu, yaklaşık 4,2 ton fırlatma kütlesine ve 8,4 kW gücünde faydalı yüke sahip bulunuyor. Türksat 6A, yörüngesindeki konumuna ulaşmasının ardından Türkiye, Avrupa ve Güney Asya'da geniş bir coğrafyayı kapsayan alanda hizmet verecek.

Türksat 6A ile Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfus, 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.

BAKAN URALOĞLU, SON BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 8 Temmuz'u 9 Temmuz'a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00.20'de fırlatılması planlanan Türksat 6A'ya ilişkin, "Uydunun roketten ayrılmasından sonra yaklaşık 70'inci dakikada geçici yörüngesine ulaşarak, ilk sinyali almayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Bakan Uraloğlu, yazılı açıklamasında, Türksat 6A'ya ilişkin son bilgileri paylaştı.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın SpaceX firmasının ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Fırlatma Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle 8 Temmuz'u 9 Temmuz'a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00.20'de uzaya gönderileceğini anımsatan Uraloğlu, bunun büyük bir gurur olduğunu vurguladı.

Uraloğlu, Türksat 6A'nın tüm testleri başarıyla geçmesinin ardından 4 Haziran'da yörüngesine fırlatılması için Cape Canaveral Uzay Üssü'ndeki SpaceX tesislerine yollandığını belirterek, "Başarılı bir nakil sürecinin ardından başlayan ve yaklaşık 1 ay süren fırlatma prosedürlerinde de sona geldik." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKSAT 6A'NIN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKEN URALOĞLU, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Bu bizim için büyük bir gurur. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A, yüksek teknolojiye sahip altyapısıyla ülkemizin uzay çalışmalarında önemli bir dönüm noktası olacak. Uydunun roketten ayrılmasından sonra yaklaşık 70'inci dakikada geçici yörüngesine ulaşarak ilk sinyali almayı hedefliyoruz."

"KÜRESEL ÖLÇEKTE REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK"

Uydunun fırlatılmasının Türkiye'nin uzay alanında bağımsızlık hedefinin önemli bir göstergesi olduğunu vurgulayan Uraloğlu, "Proje, hem mühendislerimizin bilgi birikimini hem de ülkemizin teknolojik kapasitesini ortaya koyuyor. Türksat 6A, sadece Türkiye'nin haberleşme kapasitesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgesel ve küresel ölçekte de rekabet gücümüzü artıracak. Mevcut uydularımızın hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya da kapsama alanına girerek, ilk kez ülkemiz tarafından üretilen uydu üzerinden bu ülkelerdeki yerel televizyon kanallarına ulaşacağız."

Uraloğlu, Türksat 6A ile Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfusun 3,5 milyardan 5 milyara çıkacağına dikkati çekerek, şu bilgiyi verdi:

"Kesintisiz televizyon yayıncılığı açısından önem arz eden Ku-Bantta televizyon yayını yaptığımız uydularımızı yedekleyeceğimiz frekans bantları da yer alıyor. Bu anlamda yedeklilik açısından önem arz eden Türksat 6A ile birlikte sunduğumuz hizmetler de ek kapasiteyle artacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının önemli ölçüde artmasını da planlıyoruz."

"TÜRKİYE'NİN UYDU KAPASİTESİNİ ARTIRACAK"

Uraloğlu, Türksat 6A'nın Türkiye'nin uydu kapasitesini de önemli ölçüde artıracağının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Türksat 6A bir aylık yolculuğunun ardından dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 8,4 kilovat güce sahip Türksat 6A, bir yer sabit haberleşme uydusu olarak TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş bir kapsama alanında ülkemizin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Böylece Türksat, 6 aktif haberleşme uydusuyla dünyanın önde gelen uydu operatörleri arasında yerini sağlamlaştıracak."

  • Türksat 6A
  • Türkiye
  • uzay yolculuğu
Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak
Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak

Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak

Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü
Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü

Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü

Başkan Erdoğan'dan Güney Kıbrıs çıkışı: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!
Başkan Erdoğan'dan Güney Kıbrıs çıkışı: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!

Başkan Erdoğan'dan Güney Kıbrıs çıkışı: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!