• $7,7215
  • €9,089
  • 468.4
  • 1145.24
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Temmuz 2018 Pazar 16:25 | Son Güncelleme:

TAI’den yerli seferberliği! Güçlü bir tedarik zincirine sahip küresel oyuncu olmayı hedefliyor

TAI’den yerli seferberliği! Güçlü bir tedarik zincirine sahip küresel oyuncu olmayı hedefliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ, yerlileştirme girişimiyle Türkiye’deki havacılık ve uzay ekosistemini olgunlaştırmayı, güçlü bir tedarik zincirine sahip küresel oyuncu olmayı hedefliyor.

Savunma ve havacılık sanayisinde Türkiye'nin yurt dışı bağımlılığını azaltmak için bir dizi özgün proje yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) kapsamlı bir yerlileştirme çalışmalarına devam ediyor. Atak helikopteri, Anka İnsansız Hava Aracı, Hürkuş Temel Başlangıç ve Eğitim Uçağı gibi başarılı platformları geliştirerek kullanıma sunan TAI, gelecek dönemde yürüttüğü çalışmalara Milli Muharip Uçak, Hürjet, T625 helikopteri, Small-GEO haberleşme uyduları, yeni nesil askeri ve sivil maksatlı helikopter platformları gibi özgün ürünleri de dahil etmesi bekleniyor.

MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİM

TAI, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayarak ülke savunmasına en üst düzeyde katkı sağlayabilmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Son dönemde özgün ürünlerde yer alan kısıtlayıcı düzenlemelere tabi ve yurt dışından tedarik edilen ürünlerin yerlileştirilmesine özel önem veren TAI, bu amaçla söz konusu ürünlerin yurt içinde milli imkanlarla geliştirilip üretilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu konuda şirket içinde tüm birimlerin katılım sağladığı bir çalışma grubu oluşturan TAI, yürütülen çalışmalarda özgün ürünlerin ihtiyaçlarına yönelik öncelikli ürün, sistem, alt sistem, bileşen, malzeme ve prosesler belirlendi.


14 TEKNOLOJİYE ÖNCELİK VERİLDİ

TAI tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında yurt içindeki firmalarla iş birliği içinde yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları sürdürülerek her bir ana kalem için ihtisas sahibi olacak şirketler oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda 63 farklı kurum ve kuruluşla söz konusu ürünler için ilk aşama görüşmeleri yapıldığı öğrenildi. İtki sistemi, hidrolik pompalar, iniş takımları, hareketlendiriciler, silah sistemleri ve hassas döküm prosesleri gibi 14 farklı öncelikli teknoloji alanını içeren yerlileştirme faaliyetleri detaylandırılarak çalışmalar sürdürülüyor. Bu kapsamda 6 farklı kalem için stratejik ürün desteği duyurusu yapıldı ve 10 farklı konu için de stratejik ürün başvurusuna yönelik hazırlıklar yürütülüyor.

(Yeni Şafak)

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Transfer haberlerinde son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Düzce'de DEAŞ operasyonunda yabancı uyruklu 7 kişi yakalandı

Gaziantep'te 950 polisin katılımıyla ''torbacı'' operasyonu