• $8,0886
  • €9,692
  • 451.295
  • 1409.19
07 Nisan 2014 Pazartesi 00:01 | Son Güncelleme:

Şu çılgın mucitler

Şu çılgın mucitler

Türk mucitler buluşlarını dünyaya tanıtıyor... Patent Enstitüsü, Cenevre'deki Buluşlar Fuarı'na 3 projeyle katıldı. Türkiye standında yapay kalp cihazı, patlayan şeker makinesi ve yapay DNA üretim modeli sergileniyor.

Ürün Dirier

Türk Patent Enstitüsü, İsviçre'nin Cenevre kentinde 42'ncisi düzenlenen Buluşlar Fuarı'na üç projeyle katıldı. Türkiye, 700 deha ve bin kadar icadın tanıtıldığı fuarda üç buluşla temsil ediliyor: Prof. Dr. Bülent Oran tarafından yapılan yapay kalp cihazı, Tolga Erden'in ürettiği patlayan şeker makinesi ve genetik mühendisi Burak Yılmaz'ın geliştirdiği yapay DNA üretimi yönetimi. 

 
Prof. Bülent Oran'ın yaptığı 'kalıcı total yapay kalp cihazı' son dönem kalp yetmezliği teşhisi konmuş ve nakil programına alınmış hastalarda kullanılıyor. Mucit Tolga Ergen'in 'Patlayan şeker makinesi' ile granül patlayan şeker ve şekilli bonbon üretilebiliyor. 

YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ 

Burak Yılmaz'ın geliştirdiği 'yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi' ile de uzun ve yüksek kaliteli genler sentezlenebiliyor. Kalp yetmezliği tedavisinde ilaçlar etkisiz kaldığında tek seçenek kalp nakli. İstatistiklere göre; ABD'de her 20 hastadan sadece birine donör kalp bulunabiliyor. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran'ın geliştirdiği yapay kalp cihazı, hastanın kalbine cerrahi yöntemle yerleştirilebilecek. Prof. Oran “Özel tasarıma sahip bir elektrik motoru olup çalışması için gerekli olan enerjinin “kablosuz enerji” ile dışarıdan sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketimi az olacak" dedi.

GEN DENEYLERİNE SOLUK 

Burak Yılmaz'ın geliştirdiği yapay DNA üretim yöntemiyle bilimsel araştırmalarda ve genetik deneylerde kullanılmak üzere yapay DNA dizisi üretilebiliyor. Sentegen Biyoteknoloji Merkezi’nin kurucularından olan Yılmaz "Amacımız ilaç, kimya, tarım, biyoteknoloji ve tıp endüstrisine sentetik biyoloji ürünleri üreterek ihtiyaçlarını gidermek ve akademik çalışmalara yönelik sentetik genler sağlamaktır" dedi.

SEKTÖRDE EMSALSİZ İCAT 

Patlayan şeker makinesinin mucidi Tolga Erden, makinesinin kendi sektöründe dünyada bir ilk olduğunu söylüyor. Çocukluğundan bu yana patlayan şekerlere özel bir ilgisi olduğunu söyleyen genç mucit, “Benim yaptığım şekilli patlayan şekerler ağızda eriyene kadar şeklini kaybetmiyor. Bu anlamda dünyada eşi benzeri yok” diyor. 

CENEVRE FUARINA 3 ÖDÜL

Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'nda, Prof. Dr. Bülent Oran'ın "Kalıcı total yapay kalp cihazı" ile Tolga Erden'in "Patlayan şeker üretim yöntemi ve cihazı" kategorilerinde birincilik, Burak Yılmaz'ın "Yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi geliştirilmesi" buluşu ise kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. Fuarda, Prof. Dr. Bülent Oran'ın buluşuna ayrıca Romanya Sibiu Üniversitesi ve İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü özel ödülleri verildi.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi