• $8,7231
  • €10,3979
  • 497.804
  • 1414.15
06 Mayıs 2021 Perşembe 05:47 | Son Güncelleme:

Twitter'ın sohbet uygulaması Spaces, kullanıcılarına para kazandırmayı vadediyor

Twitter'ın sohbet uygulaması Spaces, kullanıcılarına para kazandırmayı vadediyor

Şubat 2021'de yaklaşık 10 milyon indirme sayısı ile büyük bir patlama yaşayan Clubhouse, nisanda 922 bine kadar düştü. Clubhouse'un yaşadığı büyük kan kaybına karşın, Twitter ise aktif hale getirdiği Spaces uygulamasıyla sohbet uygulaması piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

Koronavirüs sürecinde Clubhouse ile popülerleşen sohbet uygulamaları alanında rekabet kızışıyor. Twitter, aktif hale getirdiği Spaces uygulaması ile kullanıcılarının para kazanmasına olanak sağlıyor. Yalnızca iOS kullanıcılarına hizmet veren Clubhouse, Android cihazlarda da kullanıma açılmaya hazırlanırken; Facebook, Discord ve LinkedIn de pastadan pay almaya çalışıyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, şubatta 9,6 milyon kez, martta ise 2,7 milyon kez indirilen Clubhouse uygulamasının nisanda büyük oranda kan kaybettiği ortaya çıktı. Business Insider'a göre uygulamanın indirilme sayısı nisanda 922 binde kaldı.

Clubhouse, Android'e hazırlanıyor

Bu düşüşün ardından geliştiriciler, yalnızca iOS kullanıcılarının indirebildiği uygulamayı Android cihazlara da açmaya hazırlandıklarını açıkladı. Clubhouse'un bu yaz Android cihazlarda kullanılabileceği düşünülüyor.

600 takipçisi olanlar Spaces'ta oda oluşturabilecek

Twitter, Clubhouse'un kan kaybettiği esnada kendi sesli sohbet uygulaması Spaces'ı daha fazla kişiye açtı. Sohbet odalarını 2020 sonunda az sayıda kullanıcıyla test etmeye başlayan Twitter, artık en az 600 takipçisi olan herkesin Spaces'ta oda oluşturmasını mümkün hale getirdi.

Sosyal medya platformunun konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Herkese bir Alan (Space) yaratma olanağını getirmeden önce daha fazla öğrenmeye, Spaces'ın keşfini kolaylaştırmaya ve kullanıcıların bunlardan keyif almasını sağlamaya odaklandık."

Uygulamayı geliştirmeye devam edeceğini vurgulayan Twitter, sohbet odası oluşturan kullanıcıların para kazanabilmesine de olanak tanıyacaklarını bildirdi.

Kullanıcılar, sohbet odasına girene bilet kesebilecek

Buna göre sohbet odası açan kullanıcılar, katılımcılara bilet kesebilecek ve sohbete kaç kişinin katılabileceğini belirleyebilecek. Bilet uygulamasının tam olarak ne zaman başlayacağı bilinmiyor ama Twitter, bazı kullanıcıların bu özelliği önümüzdeki aylarda kullanabileceğini söylüyor.

Clubhouse Payments tanıtıldı

Öte yandan Clubhouse da bu kadarla kalmıyor. Geliştiriciler, online ödeme hizmeti sunan firma Stripe'la nisan ayında işbirliği yaptı.

Böylece uygulama, tüm kullanıcıların sohbet odalarındaki konuşmacılara doğrudan para göndermesini sağlayan Clubhouse Payments'ı tanıttı.

Clubhouse bu yeniliği "içerik üreticilerinin doğrudan ödeme almasına olanak tanıyan birçok özellikten ilki" diye niteliyor.

Facebook, Discord ve LinkedIn de pastadan pay istiyor

Diğer yandan Twitter ve Clubhouse sesli sohbet odaları üzerinde çalışan tek platformlar değil. Facebook ve Discord da benzer sohbet uygulamaları başlatmıştı.

LinkedIn'in de benzer bir uygulama üzerinde çalıştığı biliniyor.

  • Spaces
  • Clubhouse
  • Twitter sohbet uygulaması
  • Clubhouse Payments
<p>İzmir'de HDP'nin İl Başkanlığı binası önünde çatışma çıktı. Polis bölgeye giriş çıkışları durdurd

HDP İzmir il binasında çatışma: Polis bölgeye giriş çıkışları durdurdu

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı