• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
28 Temmuz 2021 Çarşamba 08:40 | Son Güncelleme:

Seller de cabası! 30 yıla kadar 7 kat kavrulacağız

Seller de cabası! 30 yıla kadar 7 kat kavrulacağız

Rekor kıran sıcaklar, ABD ve Kanada'da bini aşkın kişiyi öldürürken bilim insanları karbon emisyonların devamı halinde ölümcül ısı dalgalarının 2050'ye kadar 7 kat artacağını açıkladı.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, sera gazı emisyonlarının aşırı oranlarda devam etmesi halinde 2050 yılına kadar ölümcül ısı dalgalarının yedi kat daha fazla artacağı belirtildi. Uzmanlar, Nature Climate Change adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında gelecekteki çeşitli emisyon senaryoları altında aşırı sıcaklık olaylarının sıklığını modelledi. Ayrıca, sıcak hava dalgalarının görülme sıklığının 2051-2080 döneminde 3 ila 21 katına kadar artacağı belirtildi.

Dergiye konuşan uzmanlar, küresel iklim dengesindeki değişimin yoğun yağışları da tetikleyeceğini belirtti.

KUZEY ENLEMLER RİSKLİ

Söz konusu ölümcül sıcaklıklardan en fazla düzeyde kuzey orta enlemler etkilenecek ve bölgede bu tür olaylar her 6-37 yılda bir tekrar edecek. Çalışmanın başyazarı Erich Fischer, insan faaliyetlerinden kaynaklı ısınmanın başarılı bir şekilde nötrlenmesi durumunda, geçmişte yaşanandan daha sık ve yoğun sıcak hava dalgalarının olacağını, ancak rekor kıran aşırılıkların daha az görülebileceğini sözlerine ekledi.

ABD'nin 3 farklı bölgesinde orman yangınları haftalardır devam ediyor.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor