• $13,536
  • €15,3366
  • 789.429
  • 1979.83
17 Mart 2021 Çarşamba 12:11 | Son Güncelleme:

Sahil Güvenlik yerli ve milli İHA'lara kavuşuyor: Mavi Vatan'ın ötesini gözetleyecek

Sahil Güvenlik yerli ve milli İHA'lara kavuşuyor: Mavi Vatan'ın ötesini gözetleyecek

İçişleri Bakanlığının 2020 yılı faaliyet raporunda Sahil Güvenlik Komutanlığı için 6 İHA alınması dikkat çekti. İHA'ların ne amaçla kullanılabileceği ve gelecekte SİHA ve SİDA'ların da filoya katılma ihtimali ile ilgili uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı da yerli ve milli İHA'lara kavuşuyor... İHA'ların hangi amaçla kullanılacağını ve gelecekte SİHA ve SİDA'ların da filoya katılma ihtimali ile ilgili uzmanlar değerlendirmelerde bulundu.

TRT Haber'in haberine göre, Türkiye'nin İHA'ları Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda ne amaçla kullanılacağına dair dikkat çeken açıklamalar yer aldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığının yetki alanının çok geniş olduğuna değinen Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz "Arama-kurtarma faaliyetleri, tahliye ve hasta nakli, önemli tesislerin korunması, Türk boğazlarından geçen patlayıcı ve/veya tehlikeli madde yüklü gemilere refakat, hudutlarda kontrol sağlama, yabancı askeri gemileri gözetleme ve onlara refakat etme gibi vazifeleri de eklediğinizde tablo biraz daha netleşiyor" dedi.

DENİZ YETKİ ALANLARINDA SORUMLULUK SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞINDA

Turan Oğuz, kamuoyunda pek de bilinmeyen bir duruma dikkat çekiyor:

"Biliyorsunuz son dönemlerde hem Karadeniz hem Akdeniz'de hidrokarbon arama faaliyetleri var. Aslına bakarsanız Münhasır Ekonomik Bölge vatanın bir parçası olarak kabul edildiğinden bu gibi yerlerde süreci takip etmek, izinsiz araştırma faaliyetlerini engellemek ve arama yapan kendi unsurlarımıza eşlik etmek de Sahil Güvenlik Komutanlığı görevleri arasında.

Karadeniz'de durum nispeten sakin olsa da Akdeniz'de maalesef çok ciddi riskler vardı. Bu nedenle Türkiye, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üzerinden bu süreci yürüttü çünkü sıcak temas ihtimali yüksekti. Aslına bakarsanız bu gibi alanlarda da Sahil Güvenlik işleri yürütüyor. Neden bunu anlatıyorum? Sahil Güvenlik Komutanlığının görev ve yetkilerinin ne kadar geniş olduğunu bilirsek, envantere girecek 6 İHA'nın nasıl kullanılacağını da daha net anlamış oluruz."

ÇEVRESEL KORUMA İÇİN DAHİ KULLANILACAK

Envantere girecek İHA'ların yukarıda bahsi geçen tüm durumlarda kullanılacağını ve kesintisiz bir gözetleme imkanı sağlayacağını kaydeden Oğuz, madalyonun diğer yüzünde de 'çevre koruma ve yasa dışı göç' olduğunu vurguladı.

Turan Oğuz'a göre son dönemde yaşanan gelişmeler kaçakçılık ve göç gibi 20 yıl önce daha düşük riskler içeren başlıkları çok daha kritik bir noktaya taşıdı. Bu kapsamda, alınacak İHA'ların öneminin daha net anlaşılacağını ifade eden Oğuz, şöyle devam etti:

"Ayrıca denizlerimizde gemilerin bilinçsiz bir şekilde atıklarını suya bırakarak ne tür çevresel zararlara sebep olduklarını biliyoruz. Bu tür işleri takip için dahi İHA'lar kullanılacak.

Burada bir şeyi daha eklemekte fayda var. Sahil Güvenlik Komutanlığının yetki alanları Mavi Vatan'ı dahi aşıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığının, 2016 yılında, 2 adet sahil güvenlik korveti ile Libya açıklarında, uyuşturucu yüklü bir gemiye operasyon düzenlediğini çoğumuz hatırlayacaktır.

Böylesine geniş bir alan için Sahil Güvenlik Komutanlığının elinde günümüzde sadece 3 adet uçağı var. Hava unsurları bu kadar az sayıda olduğu için havadan gözetleme faaliyetleri de doğal olarak oldukça sınırlı.

İşte alınacak İHA'lar yaklaşık 462 bin kilometrekarelik Mavi Vatan'ın ötesinde dahi çok daha sıkı ve tam zamanlı bir gözetleme imkanını beraberinde getirecek. İHA'lar 7/24 görev yapacakları için gözetleme faaliyetlerini katbekat artıracak."

SİHA VE SİDA DA GÖREBİLİRİZ

Peki gelecek dönemde Sahil Güvenlik Komutanlığının daha da fazla SİHA alma ihtimali var mı? Turan Oğuz bu soruya "Tabi ki var. Hatta mecburi" dedikten sonra Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) seçeneğinin de çok muhtemel olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Az önce kısaca bahsetmiştik hidrokarbon yataklarından... Buralarda bulduğumuz ve bulacağımız gazın çıkartılması için petrol platformları inşa edilmek zorunda. İşte bu varlıkların korunması da Sahil Güvenlik Komutanlığının sorumluluk alanında olacak.

Tüm bunlara, barış zamanı aidiyeti tartışmalı ada, adacık ve kayalıkların gözetim sorumluluğunun da Sahil Güvenlik'te olduğu bilgisini eklersek, yakın gelecekte silahlı insansız hava araçları, insansız deniz araçları ve hatta insansız denizaltı araçları ihtiyacı olup olmayacağı sorusuna da daha net bir yanıt vermiş oluruz."

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor
Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi
ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı