• $9,3573
  • €10,9062
  • 533.642
  • 1417.7
25 Temmuz 2021 Pazar 13:31 | Son Güncelleme:

Rusya'nın son teknoloji uçağı görücüye çıktı: Checkmate

Rusya'nın son teknoloji uçağı görücüye çıktı: Checkmate

Rusya'nın savaş uçağı SU-57'nin 'kardeşi' olarak nitelendirilen son teknoloji ürünü Checkmate, Moskova'daki MAKS 2021 Air Show'de ilgi odağı oldu.

Rusya'nın beşinci nesil tek motorlu süpersonik gizli avcı uçağı Checkmate, SU-57'nin denizaşırı ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen daha küçük ve daha hafif bir versiyonu olarak MAKS 2021 Air Show'da görüntülendi.

2026'da seri üretime geçmesi planlanan çok amaçlı avcı uçağının hava, deniz ve kara hedeflerini vurabildiği ve manevra kabiliyetinin ileri düzeyde geliştirildiği belirtiliyor.

Uçağın Rusya'nın silah ihracatında en üst sıralarda yer almaya hazırlandığını belirten RT'den Yulia Shapovalova, "Checkmate, 5. Nesil Sukhoi Su-57'nin küçük kardeşidir. Ancak üretim ve bakım açısından daha küçük, daha hafif ve daha ucuzdur." dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, tasarımcılar uçağı, müşterilerin ihtiyaçlarına göre sipariş vermelerine olanak sağlayan, 'açık' mimariye sahip bir hava aracı olarak tanımlıyor.

Çoğunluğu devlete ait olan United Aircraft Corporation'ın Başkanı Yuri Slusar uçakla ilgili açıklamasında, "Bu tasarım, Su-57'nin sahip olduğu işlevselliğe genellikle ihtiyaç duymayan müşteriler için çok daha uygundur. Pek çok ülkenin hava kuvvetleri, özellikle de küçük ülkelerin, oldukça sınırlı bir görev yelpazesi ve sınırlı bir bütçesi var. Yabancı alıcılar, özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir jet versiyonunu seçebilirler.' dedi.

Rus kaynaklarının iddiasına göre, Sukhoi Su-57 her türlü hedefi yok edebilen beşinci nesil çok amaçlı bir avcı uçağıdır. Gizli teknoloji ile donatılmış olan jet, süpersonik hızlarda uçabilir ve güçlü bir bilgisayar, çerçevesine yayılmış bir radar sistemi ve gövde içine yerleştirilmiş bir silah dahil olmak üzere gelişmiş yerleşik radyo-elektronik donanıma sahiptir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar