• $ 7,2398
  • € 8,5358
  • 453.137
  • 1109.01
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
30 Temmuz 2019 Salı 17:05 | Son Güncelleme:

Rusya bir askeri istihbarat uydusunu daha uzaya gönderdi

Rusya, Meridyen-M askeri istihbarat uydusunun Soyuz-2.1a roketi ile bugün Plesetsk uzay üssünden yörüngeye fırlatıldığını bildirdi.

TM Dijital Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Meridyen-M askeri istihbarat uydusunu taşıyan Soyuz-2.1a taşıyıcı roketinin salı günü Rusya'nın Avrupa'da yer alan kısmının kuzeyinde bulunan Plesetsk uzay üssünden yörüngeye fırlatıldığı bildirildi.

Roket, Türkiye saati ile 08:56'da fırlatıldı ve 09:05'te uydu taşıyıcı roketten ayrılarak yörüngesine yerleşti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu geçtiğimiz ay yönetim kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın 2019'da iki Meridyen-M askeri haberleşme uydusunu başlatacağını söylemiş, "Yıl sonundan önce iki adet geliştirilmiş Meridyen-M serisi iletişim uydusu fırlatılacak." ifadelerine yer vermişti.

Rusya'nın ayrıca dört Blagovest uydusundan oluşacak olan yörünge askeri haberleşme grubunu oluşturmayı da tamamlayacağını belirten Şoygu, "Bu, Rusya topraklarında ve Kuzey Kutbu da dahil olmak üzere, uydu iletişimi erişilebilirliği alanlarını genişletme olanağı sağlayacak." demişti.

Resmi Rus medyasına göre, Meridyen uydusu, yani 14F112, Arktik Okyanusu'nda faaliyet gösteren gemiler ve uçaklar ile Sibirya ve Rusya Uzak Doğu'daki yer bazlı istasyonlar arasında iletişim sağlamak üzere tasarlandı. Ancak Rus hükümeti ayrıca uydunun askeri rolünü de doğruladı.

Uzmanlar, Meridyen uydularının, Sovyetler Birliği zamanında geliştirilen ve 1965'ten 2004'e kadar kullanılan Molniya serisi askeri ve iletişim uydularının yerin aldığını bildiriyorlar.

Molniya serisi askeri ve iletişim uyduları, yüksek enlemlerde uzun süre kalabilecek Molniya yörüngeleri olarak bilinen yüksek eksantrik eliptik yörüngeleri kullandılar.

Putin resmen duyurdu... Dünyanın ilk Covid-19 aşısı tescil edildi

Putin resmen duyurdu... Dünyanın ilk Covid-19 aşısı tescil edildi

Gaziantep'teki orman yangınında 5 hektar alan zarar gördü

Gaziantep'teki orman yangınında 5 hektar alan zarar gördü

Tarlasını hibe ile kurdu: Hasat zamanını bekliyor

Tarlasını hibe ile kurdu: Hasat zamanını bekliyor

WhatsApp'ta sohbet geçmişi kopyalanabilecek! Kullanıcıları sevind

WhatsApp'ta sohbet geçmişi kopyalanabilecek! Kullanıcıları sevindiren özellik