• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
24 Ağustos 2021 Salı 09:36 | Son Güncelleme:

NASA'dan Ay'da maden arama yarışması... Ödül 500 bin dolar

NASA'dan Ay'da maden arama yarışması... Ödül 500 bin dolar

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay'da maden arama teknolojisi geliştirenlere 500 bin dolar ödüllü yarışma düzenledi. Yarışmayı Redwire Space adlı şirket kazandı.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay'da maden arama teknolojisi geliştirenlere 500 bin dolar ödüllü yarışma düzenledi. Yarışmayı Florida eyaletinde faaliyet gösteren Redwire Space adlı şirket kazandı.

NTV'de yer verilen habere göre, NASA Ay'da maden arama çalışmalarını hayata geçirmeyi kolaylaştıracak önemli bir adım attı. Uzay ajansı 'Break the Ice Lunar Challenge' adını verdiği yarışmayla 13 farklı ekibe toplamda 500 bin dolar (4 milyon 230 bin Türk Lirası) ödül verdi.

YARIŞMAYI KAZANAN EKİP REDWIRE SPACE OLDU

2020'nin Kasım ayında başvuruya açılan yarışmayı ABD, Kanada, Avustralya ve Sri Lanka'dan gelen ekipler arasından 125 bin dolar bütçeli projesiyle Floridalı şirket Redwire Space kazandı. Proje iki keşif aracı, bir madencilik robotu ve hafif bir taşıma aracıyla Ay'daki buzu kırma ve tahliye etme faaliyetlerini yürütmeyi öngörmekteydi. Redwire Space, NASA'nın özellikle dikkat çektiği konulardan birine odaklanmasıyla zor da olsa rakipleri arasından sıyrılmayı başardı.

DERECEYE GİRENLERE 25 BİN DOLAR

Dereceye girerek 25 bin dolar kazanan diğer ekipler ise şu şekilde:

AggISRU

Aurora Robotics

Lunar Lions

OffWorld Robotics

Oshkosh Corp.

Rocket M

Space Trajectory

Team AA-Star

Team LIQUID

Terra Engineering

AY'DAKİ KAYNAKLAR DÜNYA'DA KULLANILMAYA BAŞLANACAK

NASA'nın Marshall Space Flight Center yöneticilerinden Monasi Roman'ın yaptığı açıklamaya göre, Ay'daki kaynakları güvenli ve sorumlu bir şekilde çıkarmak ancak farklı fikirleri böyle yarışmalarda bir araya getirerek mümkün görünüyor. Ay'daki buzları sürdürülebilir bir şekilde Dünya'daki yaşamsal kaynaklara çevirebilmek ve yeryüzündeki ihtiyacı karşılamak bu yarışmaların temel amacını oluşturuyor.

YENİ PROJELERLE İNSANIN AY'DAKİ VARLIĞI KALICI OLACAK

Uzay ajansı, Artemis adını verdikleri programın da yardımıyla gelecek on yılın sonuna dek Ay'daki projeleri kalıcı hale getirmek istediklerini belirtti. Yarışmanın bir sonraki aşaması ise projelerde yer alan donanımların geliştirilmesi ve uygulanması olacak.

<p>Gürcü kökenli Ordulu bir baba ile Artvinli bir annenin kızı  olarak Kocaeli'nde dünyaya geldi.</p

Şükriye Tutkun'un aryalardan türkülere geçiş öyküsü

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi