• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
20 Şubat 2021 Cumartesi 00:50 | Son Güncelleme:

NASA paylaştı: İşte Mars'tan yeni fotoğraflar

NASA paylaştı: İşte Mars'tan yeni fotoğraflar

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 480 milyon kilometrelik yolculuk sonrası Mars'a iniş yapan uzay aracı Perseverance'dan yeni fotoğraflar paylaştı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi sosyal medya hesabından Mars'tan yeni fotoğraflar paylaşarak, "Takımımın yıllarca hayalini kurduğu an, şimdi gerçek. Güçlü şeylere meydan okuyun." notunu düştü.

NASA Mars'a iki buçuk milyon Türk gönderdi

Perseverace'ın paraşütle Mars yüzeyine indiği anı da paylaşan NASA, "Keşfedilecek çok şey olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum." mesajını verdi.

Diğer bir paylaştığı fotoğrafta ise NASA, ""Kayaları severim. Direksiyonumun hemen yanındaki şunlara bak. Volkanik mi yoksa tortul mu? Hangi hikayeyi anlatıyorlar? Öğrenmek için sabırsızlanıyorum." ifadelerini kullandı.

ÜZERİNDE 20 KAMERA VAR

Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance'ın Dünya'ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars'a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu. "InSight" ve "Curiosity (Meraklı)" isimli iki uzay aracı halen Kızıl Gezegen'in yörüngesinde çalışmalarına devam ediyor.

NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı