• $7,4177
  • €9,015
  • 445.556
  • 1569.35
12 Ocak 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Milli projelerde teslimat yılı

Milli projelerde teslimat yılı
- MELİK YİĞİTEL

Bu yıl AKINCI TİHA'nın ilk teslimatlarının başlayacağını belirten İsmail Demir, “ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonun ve HİSAR-A'nın da ilk teslimatları yapılacak” dedi.

Milli savunma sanayiinde bu yıl teslimat yılı olacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021’de AKINCI taarruzi insansız hava aracının (TİHA) ilk teslimatlarını yapacaklarını belirterek, “ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonun teslimatına başlayacağız” diye konuştu.

ALTAY TANKINA MOTOR

‘2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı’na katılan Demir, geçen yıl savunma sanayiinin sadece Kovid-19 salgınına karşı mücadele etmediğinin altını çizerek, “Bu başarılar, üstü kapalı, deklare edilmemiş ambargolara rağmen elde edildi” dedi. “Alçak irtifa hava savunma füze sistemi HİSAR-A envantere girecek ve ilk teslimatları yapılacak. Orta irtifa hava savunma füze sistemi HİSAR-O ’nın testleri tamamlanacak ve envantere girmeye hazır hale gelecek” diyen Demir, Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi-SİPER Projesi’nde, ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE’nin işbirliğinde sistem ve alt sistem bileşenlerine ilişkin detay tasarımının tamamlanacağını söyledi. İsmail Demir, motor projelerinde bu yılın somut çıktıların elde edileceği bir yıl olacağını belirterek, “ALTAY tankı için geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi çalıştırılacak. Yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen UTKU motor ve transmisyonun ilk prototipi çalıştırılacak” ifadelerini kullandı.

HEDEFİMİZ MİLLİ UÇAĞI TAMAMLAMAK

İsmail Demir, şöyle devam etti: “F-35’lere parça üretimi CAATSA’dan çok önce yapılmış bir anlaşma. Bu konuda tek taraflı, hukuksuz bir adım atıldığını gördük. Türk savunma sanayiinin katkısı ve kalitesi yüksek ki bizim üretimimizin yerine koyacak firmayı kolay bulamadılar. Mart 2020’de tedariki kesemediler. Hukuksuz adımlar atmaya devam edeceklerse kendileri bilir. Bu sektördeki kabiliyet ve üretim yetenekleri, Milli Muharip Uçak projemizde kullanılacaktır. F-16 modernizasyonuyla ilgili önemli adımlar atıyoruz. Su-35 gündeme gelmişti Avrupa’dan teklifler var. Ancak bizim Su-35 uçağı alacağız diye bir durumumuz yok. Milli menfaatlerimize en uygun çözümü hedefliyoruz. Ana hedefimiz Milli Muharip Uçak ve Hür-Jet’in üretimine biran önce tamamlamak.”

ULAK YAYGIN KULLANILMALI

İsmail Demir, şöyle konuştu: “ULAK sistemini önemsiyoruz. Kablosuz bağlantı sistemleri, yazılım ve donanım çok önemli. Gelecekte ulusal güvenlik sorunları olabilir. ULAK’ın gelişmesini ve yaygın kullanımını önemsiyoruz. WhatsApp’a alternatif projeleri yaygınlaştırmalıyız. TÜBİTAK, Ulaştırma, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarıyla bir araya gelerek ortak çalışabiliriz.”

S-400’LERİN AKTİVASYONU

Demir, S-400’lere ilişkin de, “İsteseydik, ikinci sistem bugün gelirdi. Toptan bir anlaşma, üretim ve işbirliği modelimiz var. İkinci sistemin bir an önce gelişinden çok ne kadar katkımız olabileceği, ne kadar yetenek ve derinlik kazanabileceğimiz önemli. Bunları inceliyoruz. Sistem hazır ama Türk Silahlı Kuvvetleri bunu ne zaman açacağına kendi karar verir” dedi. 


Haberin Özeti

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Akıncı TİHA, Atak Faz-2 ve Hisar A'nın ilk teslimatlarının 2021'de gerçekleşeceğini söyledi. Demir, savunma sanayii gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
• "Bu başarılar, üstü kapalı, deklare edilmemiş ambargolara rağmen elde edildi."
• "F-35'lere parça üretimi CAATSA'dan çok önce yapılmış bir anlaşma. Bu konuda tek taraflı, hukuksuz bir adım atıldığını gördük."
• "Su-35 gündeme gelmişti. Avrupa'dan da teklifler var. Milli menfaatlerimize en uygun çözümü hedefliyoruz. Ana hedefimiz Milli Muharip Uçak ve Hür-Jet'in üretimine biran önce tamamlamak."
• "S-400 sistemlerimiz hazır, ama ne zaman aktif hale geleceklerine TSK karar verir."
<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Ocak 2021)

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...