• $ 7,3368
  • € 8,6764
  • 457.082
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
20 Temmuz 2020 Pazartesi 16:21 | Son Güncelleme:

Milli Muharip Uçak kapsamında yürütülen 'Yıldırım Test Tesisi' çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

AA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üstlenilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldırım etkilerine karşı test edilmesine imkan sağlayan Yıldırım Test Tesisi'nin Türkiye'ye kazandırılması amacıyla çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Dünyada çok fazla örneği olmayan Yıldırım Test Tesisi ile ilgili açıklama yapan Molekülas Genel Müdür Yardımcısı ve ODTÜ yarı zaman öğretim görevlisi Ekin Ekiz, tesiste, başta MMU olmak üzere her türlü hava platformu projelerinde kullanılmak üzere gerçek bir yıldırımı laboratuvar ortamında oluşturup test için bir obje üzerine düşürüp etkilerinin gözlemlenebileceğini belirtti.

DÜNYADA SAYILI ÜLKEDE VAR

Yürüttükleri projelere ilişkin bilgi veren Ekiz, bugüne kadar Türkiye'de örneği olmayan projelerde sorumluluk üstlendiklerini dile getirdi.

Ekiz, Hızal firmasıyla elektromanyetik top Şahi projesiyle bir birlikteliğe başladıklarını bildirdi. Projeye danışmanlık desteği verildiğini ve önemli aşama kat edildiğini anlatan Ekiz, bu birlikteliğin daha sonra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üstlenilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldırım etkilerine karşı test edilmesine imkan sağlayan Yıldırım Test Tesisi'nin Türkiye'ye kazandırılması amacıyla sürdürüldüğünü ifade etti.

Ekiz, tesiste, başta MMU olmak üzere her türlü hava platformu projelerinde kullanılmak üzere gerçek bir yıldırımı laboratuvar ortamında oluşturup test için bir obje üzerine düşürüp etkilerinin gözlemlenebileceğini belirtti.

TEST İÇİN TÜRKİYE'YE GELECEKLER

Dünyada çok fazla örneği olmayan bu tesisin bir mühendis olarak kendisini de heyecanlandırdığını söyleyen Ekiz, şu değerlendirmede bulundu:

Bu projeyle Türkiye'ye katma değer sağlayacak bir tesis kazandıracaklarına işaret eden Ekiz, "Bu testleri yapmak için yeri geldiğinde Avrupa ülkelerine, belki ABD'ye gidiyorsak, birkaç yıl içinde dünyanın her yerinden bu testleri yapmak için ülkemize başvurulacağından eminim. Hem ülkemize bir tesis hem de bilgi birikimi kazandırılacak." dedi.

Ekin Ekiz, savunma sanayisine yönelik mühendislik ve üretim aşamaları bulunan 3 farklı proje için de tekliflerini verdiklerini ve görev beklediklerini, Orta Doğu'yu hedefleyen farklı bir girişimi de bu yıl hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

CHP ve İnce arasında neler yaşanıyor?

CHP ve İnce arasında neler yaşanıyor?

11 Ağustos tarihli reyting sonuçları sizlerle!

11 Ağustos tarihli reyting sonuçları sizlerle!

Hurdalıktan aldıı aracı bakın ne hale getirdi! Değiş

Hurdalıktan aldıı aracı bakın ne hale getirdi! Değişimi görenler gözlerine inanamıyor

2020'de en çok kazanan 10 aktör belli oldu

2020'de en çok kazanan 10 aktör belli oldu