• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
17 Kasım 2020 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

Maymun beynini geliştirdiler

Maymun beynini geliştirdiler

Bilim adamları, insana özgü ARHGAP11B isimli geni, maymun beyinine enjekte etti. Böylece maymunlarda, üst düzey insan fonksiyonlarıyla ilişkilendirilen neokorteks katmanı irileşti.

Almanya’daki ve Japonya’daki araştırmacılar, insana özgü ARHGAP11B isimli geni kullanarak Callithrix jacchus türü marmoset maymunlarının beyinlerini irileştirmeyi başardılar. Max Planck Enstitüsü’nden başyazar Wieland Huttner, deneyin sonuçlarını şu sözlerle anlattı: “Bu gen, maymunlarda, üst düzey insan fonksiyonlarıyla ilişkilendirilen neokorteks katmanını irileştirdi. Maymun beyninin katlanma biçimini, insan beyninin katlanma biçimine benzer hale getirdi. Nöronların üretiminden sorumlu progenitör hücre tiplerinin sayısını artırdı. Özellikle de üst katmanlarla ilişkili nöronların sayısını artırdı ki bunlar, insan evriminde de artış gösteren nöronlardır.”

Normal marmoset beyni ve insana özgü ARHGAP11B geni verilmiş marmoset beyni.

BU GEN MUTASYONDA OLUŞTU

Bu gen, beyin kök hücrelerini çoğalmaları için uyararak, daha fazla sinir hücresi oluşturmalarını sağlıyor. Bu gen, her yerde bulunan ARHGAP11A geninin 5 milyon yıl önce uğradığı mutasyon sonucunda oluştu.

Oklar, insan geni verilmiş 101 günlük marmoset beynindeki katlanmaları gösteriyor.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü P

Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Bu millet seni affetmeyecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! İşte ilk fotoğraflar

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?