• $ 5,7188
  • € 6,3241
  • 275.213
  • 100339
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kozmik ışınların dünyanın iklimi üzerindeki etkisi ortaya çıkarıldı

Yapılan son araştırma sonuçlarına göre, uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıklar Dünya'nın iklimini etkiliyor.

TM Dijital Haber Merkezi

Son yapılan bilimsel araştırmalara göre, galaktik kozmik ışınlar olarak bilinen uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıkların bulut örtüsünü artırarak “şemsiye etkisine” neden olduğu ve bu sebeple Dünya'nın iklimini etkilediğini keşfedildi.

Kobe Üniversitesi İç Denizler Araştırma Merkezi'nden Masayuki Hyodo liderliğindeki bir araştırma ekibi tarafından yapılan ve Scientific Reports'ta çevirimiçi olarak yayımlanan araştırmada, "780 bin yıl önce Dünya'nın son jeomanyetik ters geçişi sırasında galaktik kozmik ışınlar arttığında, düşük bulut örtüsünün şemsiye etkisi Sibirya'da yüksek atmosferik baskıya neden oldu ve Doğu Asya kış musonunun güçlenmesine neden oldu. Bu, galaktik kozmik ışınların Dünya iklimindeki değişiklikleri etkilediğinin kanıtıdır." denildi.

Araştırmada, son jeomanyetik ters dönüşüm sırasında, galaktik kozmik ışınların miktarı çarpıcı bir şekilde arttığında, bulut örtüsünde de büyük bir artış olduğu gözlemlendi.

Profesör Hyodo, “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) değerlendirmelerinde bulut örtüsünün iklim üzerindeki etkisini tartıştı, ancak bu fenomen, tahminlerinde hiç dikkate alınmadı”, dedi.

Hyodo, “Bu çalışma, bulutların iklim üzerindeki etkilerini yeniden düşünmek için bir fırsat sunuyor. Galaktik kozmik ışınlar arttığında, alçak bulutlar da artar ve kozmik ışınlar bulutları da azaltırsa, iklim ısınmasına karşı şemsiye etkisi de neden olabilir." ifadelerini kullandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Çankaya´da oturan Yasemin Aker´in küçük yaşta sahiplenip, ´Shanti´ ismini verdiği kedisi, zamanla

Obez ´Şanti´ Yürüyüşle 4,5 Kilo Verdi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yerli ve milli otomobiller ile otonom sistemler TEKNOFEST'te

Tahta parçalarıyla bakın ne yaptı?