• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
11 Kasım 2020 Çarşamba 16:31 | Son Güncelleme:

Kovid-19'da dikkat çeken keşif: "Gizlenmiş" gen açığa çıkarıldı

Kovid-19'da dikkat çeken keşif: "Gizlenmiş" gen açığa çıkarıldı

Koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken yeni bir gelişme daha yaşandı. Kovid-19'un genetik kodunda "gizlenmiş" bir genin açığa çıkarıldığı bildirildi.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) genetik kodunda "gizlenmiş" bir genin açığa çıkarıldığı bildirildi. 

AA'nın Sciencealert sitesinden aktardığı habere göre, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli biyobilişim uzmanı Chase Nelson liderliğindeki bir ekip, Kovid-19'un genomunda bugüne kadar gözden kaçırılan bir gen keşfetti.

Bir çeşit örtüşen gen, bir başka deyişle "gen içinde gen" olan ORF3d'nin, diğer genlerin kodlu dizilimleriyle örtüştüğünden nükleotit dizilimde etkin biçimde gizlendiği vurgulandı.

Nelson, genom boyutu bakımından Kovid-19'un, mevcut en uzun RNA virüsleri arasında yer aldığını belirterek bu nedenle diğer RNA virüslerinden daha aldatıcı olabileceğini söyledi.

ORF3d'nin henüz fonksiyonunu veya klinik bir önemi olup olmadığını bilmediklerini dile getiren Nelson, "Ancak bu genin, antikor yanıtının aksine T-hücresi yanıtıyla belirlenmesinin nispeten olasılık dışı olduğunu öngörüyoruz." dedi.

Chase Nelson ayrıca örtüşen genlerin, yeni tip koronavirüsün etkili biçimde çoğalmaya, konakçının bağışıklığını kösteklemeye evrilmesinde önemli yöntemlerden biri olabileceğine işaret ederek "Örtüşen genlerin varlığını ve nasıl işlev gösterdiklerini bilmek, örneğin antiviral ilaçlar yoluyla koronavirüsün kontrol altına alınması bakımından yeni yöntemleri açığa çıkarabilir." değerlendirmesini yaptı.

Keşfin ayrıntıları "eLife" dergisinde yayımlandı. 

AB koronavirüs aşısı alımını onayladı: BioNTech-Pfizer'dan 300 milyon doz alınacak

Prof Dr. Tezer: "Yanlış maske kullanımı bulaş kaynağı olabilir"

Hastalıkların isimleri nereden geliyor?

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü P

Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Bu millet seni affetmeyecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! İşte ilk fotoğraflar

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?