• $8,1869
  • €9,6555
  • 502.047
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Haziran 2020 Salı 16:18 | Son Güncelleme:

Koronavirüste 'Alpaka' umudu: İkinci dalgayı önleyebilir

Koronavirüste 'Alpaka' umudu: İkinci dalgayı önleyebilir

İsveçli ve Güney Afrikalı araştırmacılar yaptıkları çalışmada, alpakalardan elde edilen küçük antikorların koronavirüsün sivri uçlarını hedef alarak diğer canlılara bulaşmasını engellediğini öne sürdü.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bilim insanları ile birlikte ölümcül koronavirüs salgınını durdurmak için aşı ve ilaç geliştirmeye çalışıyor. Bu kapsamda umut verici sonuçları olan bir çalışma İsveçli ve Güney Afrikalı bilim insanları tarafından yapıldı.

İKİNCİ KORONAVİRÜS DALGASI ÖNLENEBİLİR Mİ?

NTV'de yer alan haberde araştırmacılar, evcilleştirilmiş bir deve türü olan alpakalardan edilen nano antikorları bir insanın corona virüsten enfekte olmasını engellemek için kullandı. Çalışmada, alpakalardan elde edilen küçük antikorların corona virüsün sivri uçlarını hedef alarak diğer canlılara bulaşmasını engellediğini öne sürdü.

UCUZ VE ÇOĞALTILMASI KOLAY

Uzmanlar, araştırmalarının 'virüsü etkili bir şekilde etkisiz hale getirdiğini' belirterek, nano antikorların ucuz ve çoğaltılması kolay olmasından dolayı, geniş ölçüde erişilebilir bir seçenek olduğunu söyledi.

İşveç’in başkenti Stockholm'de yer alan Karolinska Üniversitesi Hastanesi'ndeki mikrobiyoloji, tümör ve hücre biyolojisi bölümünden yazarlar Telgraph'a yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"TÜM KANITLAR İNSANLARDA ÇOK İYİ ÇALIŞACAĞINI GÖSTERİYOR"

“Mevcut corona virüs pandemisinin dünya nüfusu için ciddi sonuçları var. Aşılara, antikorlara ya da antivirallere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz. Nötralize edici antikorlar, enfeksiyonun erken aşamasında virüsün hücrelere girişini engelleyebilir ve ciddi hastalık geliştirme riski yüksek olan kişileri potansiyel olarak koruyabilir.”

Bilim insanlarının geliştirdiği nano antikorlar Almanya’da Covid-19’a karşı bağışıklığı olan 12 yaşındaki Tyson adlı bir alpakadan elde edildi. Antikor hücrelerine Ty1 adı verildi. Daha sonra antikorlar izole edildi. Karolinska'nın ekip lideri Gerald McInerney, “Prensip olarak, tüm kanıtlar insanlarda çok iyi çalışacağını gösteriyor” dedi.

<p>Editör: <a href='mailto:ayse.tunali@turkmedya.com.tr'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a> Kurgu

Hatay'daki saldırı girişimin kodları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başarı merdivenlerini tek koluyla yaptığı pastalarla çıktı

ABD'nin hiçbir ülkeye vermediği F-22 Raptor uçaklarının özellikleri neler?