• $8,1423
  • €9,8024
  • 466.283
  • 1355.06
05 Mart 2021 Cuma 19:50 | Son Güncelleme:

iOS ve Android'de yüklü binlerce uygulama bilgi sızdırıyor!

iOS ve Android'de yüklü binlerce uygulama bilgi sızdırıyor!

Çağımızın vazgeçilmez elektronik aletlerinden birisi olan akıllı telefonlar güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Apple tarafından iOS işletim sistemine sahip telefonlar ve yüzlerce markanın geliştirdiği Android telefonlarda yüklü olan binlerce uygulama kullanıcıların verilerini sızdırıyor. ABD merkezli bir güvenlik firmasının araştırmasına göre Android'de 11,877, iOS'ta 6,608 uygulama kullanıcıların verilerini 3. şahıslarla paylaşıyor.

Akıllı telefonların hayatı kolaylaştıran birçok olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunuyor. Çağımızın en değerli şeylerinden birisi olan kullanıcı verileri binlerce uygulama tarafından sızdırılarak 3. kişilerle paylaşılıyor. ABD merkezli bir güvenlik firmasının araştırmasına göre sayısı Android'de 11,877, iOS'ta 6,608 kullanıcıların verilerini sızdırıyor.

ABD merkezli güvenlik şirketi Zimperium Android ve iOS'ta yer alan ve kullanıcıların verilerini sızdıran binlerce uygulama ile ilgili araştırmasını paylaştı. Zimperium'dan yapılan açıklamaya göre bulut tabanlı depolama kullanan mobil uygulamalarda kişisel veri sızıntısı gözlemlendi. Zimperium, android ve iOS tabanlı 1.3 milyon uygulamayı inceledi. Araştırmacılar 84 bin Android ve 47 bin iOS uygulamasının genel kullanıma açık bulut sistemlerinden yararlandığını tespit etti.

Veriler için kendi serverlarını kullanmayan bu uygulamaların yüzde 14'ünde veri sızıntısı tespit edildi. Zimperium'un açıklamasına göre 11 bin 877 Android ve 6 bin 608 iOS uygulamasıyla paylaşılan veriler güvende değil. Şirketin CEO'su Shridhar Mittal, sınırlı sayıdaki şirketi uyardıklarını ama bütün şirketlere ihtar göndermediklerini söyledi. Mittal, sızıntıları bulut serverlarında yapılan yanlış ayarlamalar sonucu oluştuğunu aktardı.

Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure en yaygın kullanılan bulut işlemcileri arasında yer alıyor.

<p>Bedir Acar, 'Bunu hep yapıyorlar, Şener Şen'e yaptılar,  Orhan Gencebay'a, Yavuz Bingöl'e, Alev A

Erkan Oğur ezik mi ?

Türk televizyonlarında şimdiye kadar sorulmuş en ilginç sorular

Baharın müjdecisi leylekler Ardahan'ı renklendiriyor

Taksim Camii'nin dev avizesi ile kapısının kasası takıldı