• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Ağustos 2021 Cumartesi 23:41 | Son Güncelleme:

Instagram'da link tuzağı

Instagram'da link tuzağı

Dolandırıcılar oltalarını Instagram'a attı. Kullanıcılara ‘telif hakları' içerikli mesaj atan sahtekarlar, link üzerinden hem hesapları ele geçiriyor, hem de dolandırıyor.

Sosyal medya platformu Instagram'ı kullanarak sahte destek hesabı üzerinden kullanıcılara gönderilen 'topluluk kurallarının ihlali, telif hakları' içerikli link mağduriyeti giderek artıyor. Linke tıklayanların hesapları anında çalınırken, coin şirketine yatırım yapıldığı ve bu yatırımı 4'e, 5'e hatta 10'a katladıklarını gösteren dekontlar da paylaşılarak kişinin takipçilerine de ulaşılıyor. Hesapları çalınan kişilerin bir kısmından yüklü miktarda para çekilirken, şirket sahibi olduğu iddia edilen Koray adlı kişinin, kullanıcının takip ettiği kişilere de aynı şirkete yatırım yapmaları için mesaj attığı görüldü.

HESAP İÇİN FİDYE İSTİYORLAR

Siber Güvenlik Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Naci Ünal, bu paylaşımları yapan insanların; korkuları, endişeleri, açgözlülükleri, merakları, başkalarına yardım etme isteği gibi kişilik profillerini çıkarabildiğini söyledi. Ünal, "Dolandırıçılar link aracılığıyla sahte sitelere yönlendiriyor. Kimlik numarası, banka hesap numarası, bankacılık şifrelerin yine size girdirerek kişisel tüm şifrelerinizi ele geçiriyor" dedi. Bu tür siber saldırıların "oltalama" olarak adlandırıldığını aktaran Ünal, "Amaç kişisel verilere ulaşmak ve onları kullanılamaz hale getirmek. Oluşturulan şifrenin çözülmesi için fidye istenmesine kadar gidebilen süreçlerle karşılaşılması da mümkün" dedi.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN UYARI

Türkiye Bankalar Birliği de söz konusu dolandırıcılık faaliyetleri için uyarıda bulundu:

Müşterilerin yakınlarına ait sosyal medya hesaplarının ele geçirilerek, yakını adına 'çekilişe katılma amacıyla kart bilgilerini isteme', 'para isteme', 'bir hesaba para gönderilmesi isteme' gibi talepleri dikkate almayın.

Sosyal medya hesaplarının güvenliğine dikkat edin, para göndermeyin.

Sosyal medya üzerinden kart aidatı/sigorta iadesi, ödül kazandırma gibi vaatlere inanmayın.

Para veya hediye vaat eden SMS ya da anlık haberleşme uygulamalarından gelen linklere tıklamayın, hiçbir kişisel veri girmeyin.

<p>Markar Esayan'ın cesur bir insan olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah

'Markar Esayanlara bu toplumun her zaman ihtiyacı var'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi