• $9,6153
 • €11,2367
 • 553.564
 • 1479.93
31 Ağustos 2021 Salı 10:29 | Son Güncelleme:

İnsansı robot Grace, COVID-19 karantina alanlarında doktorlara yardım ediyor

İnsansı robot Grace, COVID-19 karantina alanlarında doktorlara yardım ediyor
Aksam.com.tr - Çeviri: Doğa Yurduneri

İnsansı robot Sophia'nın geliştiricisi olan Hong Kong merkezli robotik şirketi Hanson Robotics, Grace isimli yeni bir hemşire robot tanıttı. Sensörler ve termal kameralar ile donatılan Grace'in, karantinaya alınan COVID-19 hastalarına ve izolasyon alanlarındaki doktorlara yardım etmek üzere tasarlandığı belirtildi.

Yaklaşık 2 yıldır sağlık sektörü COVID-19 sebebiyle zorlu bir sürecin içinden geçerken birçok şirket, söz konusu krizi hafifletebilmek adına yeni teknolojiler geliştirdi. 'Moxi' gibi robotlar, sağlık çalışanlarına pandemiyle mücadelede destek olmak için geliştirilen teknoloji örnekleri arasındaydı. Bu örnekler arasına, kısa bir süre önce Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Grace de katıldı.

Aksam.com.tr'nin Beebom'dan aktardığı habere göre; Hong Kong merkezli robotik şirketi, Grace isimli yeni bir hemşire robot tanıttı. Hanson Robotics, dünyanın en ünlü insansı robotlarından biri olan Sophia'nın da geliştirici şirketi pozisyonundaydı. Sophia, 2016 yılında yapılan tanıtımından kısa bir süre sonra Suudi Arabistan'da vatandaşlık almıştı. Şirketin son inovasyonu Grace ise içinden geçilen zorlu dönemde sağlık çalışanları ve doktorlara yardım etmek üzere tasarlandı.

Hemşire robot Grace, sensörler ve göğsüne sabitlenen bir termal kamera ile donatıldı. Termal kameranın, hastaların ateşini ve nabzını algılamasını mümkün kıldığı kaydedildi. Şirket; Grace'i, özellikle COVID-19 nedeniyle karantinaya alınan yaşlı hastalarla sohbet etmesi için geliştirdiklerine işaret etti. İngilizce, Mandarin ve Kantonca'nın da içlerinde bulunduğu birden fazla dili konuşmaya programlanan robotun, konuşma terapisi ve çizim yapabildiği belirtildi.

GRACE'İN MALİYETİ, LÜKS BİR ARABAYA EŞ DEĞER OLACAK

Diğer yandan; mavi bir hemşire üniforması giyen küt saçlı Grace, daha çok bir Asyalı gibi gözüküyor. Diğer hemşire robotların aksine gerçek bir insan görünümünde olan robot, yüzünde kullanılan özel bir kauçuk malzeme sayesinde çeşitli yüz ifadelerini de yapabiliyor. Hanson Robotics, Ağustos ayı sonunda Grace'in seri üretimine başlamayı planlıyor. Robotu Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Kore gibi pazarlarda piyasaya sürmeyi hedefleyen şirket, robot maliyetinin lüks bir arabaya eş değer olacağına işaret ediyor.

 • grace
 • hanson robotics
 • insansı robot grace
 • hemşire robot
 • robot hemşire grace
 • sophia
 • insansı robot sophia
<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!