• $8,2968
  • €9,704
  • 498.509
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Ağustos 2020 Cumartesi 02:10 | Son Güncelleme:

İnsanlığın sonu mu gelecek? Gökyüzünde yapay zeka galip

İnsanlığın sonu mu gelecek" Gökyüzünde yapay zeka galip

ABD'de ‘it dalaşı' simülasyonunda yapay zeka ile insanın karşılaştığı 5 mücadeleyi de kazanan taraf yapay zeka oldu. F-16 pilotuna karşı başarı elde eden yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler tartışma yarattı.

Yapay zeka geleceğimizi şekillendirecek yapı taşlarından biri olarak görülüyor. Kimileri yapay zekaya sıcak bakarken, kimileri ise ‘her şeyimizi ele geçirecekler’ diyerek yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini düşünüyor. Bu tartışmalar sürerken, ABD ordusunun araştırma ve geliştirme merkezi olarak kabul edilen DARPA, çok ilginç bir testi başarıyla sonuçlandırdı. Üstelik bu testten zaferle ayrılan bir yapay zekaydı. DARPA, bir it dalaşı simülasyonu hazırlayarak F-16 pilotu ile heron sistemleri için geliştirilen yapay zekayı karşı karşıya getirdi.

İt dalaşı yapabilecek kadar gelişmiş bir yapay zekalı pilotaj sistemi, gelecek savaş uçaklarının pilotsuz olacağını açık şekilde gösteriyor.

ASKERİ ALANDA ETKİLİ

Oldukça çekişmeli geçen karşılaşmalarda kazanan taraf hiç değişmedi. Yapay zeka 5 karşılaşmanın hepsinden zaferle ayrıldı. F-16 pilotu olan insan ise mücadelelerin hiçbirini kazanamadı. Yapay zekanın askeri alanlarda da kullanıldığı bilinen bir gerçek. Hatta günümüzde yapay zeka teknolojisindeki gelişmelerle birlikte insansız savaş uçağının üretimi dahi konuşulmaya başlandı. DARPA’nın gerçekleştirdiği test de yapay zekanın uçarken neler yapabileceğinin en büyük delili. 

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları

Van'da 210 düzensiz göçmen yakalandı