• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
11 Şubat 2021 Perşembe 01:05 | Son Güncelleme:

'İlk astronotumuz kadın olsun'

'İlk astronotumuz kadın olsun'
- OSMAN NURİ CERİT

Türkiye uzay kapısını savunma ile açacak. Başkan Erdoğan'ın duyurduğu uzay yolculuğu için savunma sanayiinin devleri bir süredir çalışma sürdürüyor. Roketsan uzay sınırını aşan ilk sonda roketini geliştirirken, TÜBİTAK ve Aselsan da uydu üzerinde çalışıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 vizyonu olarak Ay'a gidileceğini açıklamasının ardından gözler yıllardır bu alanda yapılan çalışmalara çevrildi. Türkiye'yi uzaya taşıyacak projelerin temelini Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren şirketler oluşturacak. Türkiye'nin savunma sanayii alanında kazandığı projeler uzay yolculuğuna ışık tutacak. İşte bu alanda yürütülen bazı çalışmalar:

İLK SONDA ROKETİ: Türkiye'yi uzaya ulaştıran ilk proje olan sıvı yakıtlı sonda roketi projesi Roketsan tarafından yürütülüyor. Roketsan tarafından geliştirilen SR-0.1 sonda roketinin ilk prototipi, 29 Ekim'de uzaya gönderildi. Uzay sınırının aşıldığı test atışında sonda roketi başarılı bir biçimde 136 km irtifaya çıkarken, faydalı yük kapsülünün uçuş esnasında ayrılma denemesi de başarıyla sonuçlandı. Bu başarılı test, sıvı yakıtlı roket motorlarının geliştirilmesine büyük bir katkı sağlayacak. Proje bittiğinde, 100 kilogram ve altındaki mikro uydular, yüksekliği en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilecek. bu uydular 2025 yılında fırlatılacak.

HİBRİT İÇİN HAZIRLIK: Uzaya yerli roket göndermek için Savunma Sanayii Başkanlığı şirketlerinden, DELTA-V şirketi de çalışma yürütüyor. DELTA-V Uzay Teknolojileri AŞ'nin yürüteceği çalışmalar ile hibrit roket motorları, motor alt teknolojileri, sonda ve fırlatma sistemleri geliştirilerek Türkiye'nin Uzay macerasına katkı sağlayacak.

İMECE 2022'DE UZAYDA: TÜBİTAK Uzay ve TUSAŞ tarafından geliştirilen, ilk yerli ve millî yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE'nin de entegrasyon işlemlerinin tamamlandı. Testlerinin aşaması devam eden bu uydunun da 2022 yılında uzaya fırlatılması hedefleniyor. İMECE yörüngeye yerleştiğinde, tüm kurumların görüntü ihtiyacını karşılayacak metre altı çözünürlükteki ilk millî gözlem uydusu olacak.

ASELSAN KÜP UYDU YOLLADI: ASELSAN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, SpaceX tarafından uzaya taşındı. Küp uydu kamera görev yüküyle elde edeceği görüntüyü yer istasyonuna indirecek, sayısal kart görev yüküyle uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacak.

RADYASYON ÖLÇER: ODTÜ İVMER'de görevli Türk araştırmacılar tarafından Türkiye'de ilk kez radyasyon ölçer geliştirildi. Radyasyon ölçer, Roketsan'ın Sinop'tan fırlattığı Sonda Roketi ile çıktığı iki uzay yolculuğunda görevini başarıyla tamamladı.

GÖZLEMEVİ BİTİYOR

Erdoğan'ın gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Uzay çalışmalarına katkı sağlayacak Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yüzde 95'i tamamlandı.

'GÖREVE HAZIRIZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan 'Milli Uzay Programı' heyecanla karşılandı. Uzay ve havacılık sanayii sektörünün önde gelen isimleri bu adımın Türkiye'yi uzayda hak ettiği yere taşıyacağını belirterek göreve hazır olduklarını söylediler. Görüşler şöyle:

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar: Ülkemiz bu alanda geri kalamazdı. Geleceğin trendlerine odaklanarak uzay alanında da insansız hava araçlarında olduğu gibi son noktayı yakalayabiliriz.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: Cumhurbaşkanımız uzay alanındaki hedefleri sıraladı. Her biri heyecan verici, aynı zamanda sorumluluk da gerektiriyor.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci: Geliştireceğimiz teknolojilerle inşallah ülkemizin uzaya bağımsız olarak erişimini sağlayacağız.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün: Şirketimizin etkinliğini, programa katkısını ve insan kaynağının geliştirilmesi konusunda da çalışmalarımızı, paydaş kurumlarımız birlikte artırarak devam ettireceğiz.

AY'A SEYAHAT DÜNYA BASININDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 'Milli Uzay Programı' dünyada geniş yankı buldu. Associated Press (AP) haberinde Milli Uzay Programı'nın "Erdoğan'ın, Türkiye'yi genişletilmiş bölgesel ve küresel role yerleştirme vizyonunun bir parçası olarak görüldüğünü" belirtti. Reuters ise "Erdoğan, 'Türkiye 2023'te Ay'a ulaşmayı hedefliyor' dedi" başlığını kullandı. Rus haber ajansı RİA Novosti "Türkiye 2023'te Ay'a uzay aracı göndermeyi planlıyor" derken, Rus TASS Ajansı Türkiye'nin uluslararası katılımlı uzay üssü kurmayı planladığını yazdı. Daily Express "Türkiye, Elon Musk'la görüşmenin ardından, 2023'te Ay'a gitmek için program başlattı" diye yazdı. Amerikan PBS, "Türkiye, 2023'te Ay'a gözünü dikti" başlığını kullandı.

İLK ÖNERİ BAHÇELİ'DEN AY'A GİDECEK! TÜRK İÇİN İSİM YAĞIYOR

Erdoğan'ın uzay yolcularına Türkçe isim bulunmasını istemesinin ardından öneri yağdı. İsim arayışı sosyal medyanın gündemi oldu. En çok önerilen isimler ise Göktürk, Gökmen, Gökçeri, Gökalp, Fezahan, Yamtar, Fezaçeri, Fezazer, Semadar, Semanot, Göknot, Evrenot gibi isimler oldu. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise 'Cacabey' ismini önerdi. Cacabey, Kırşehir'de Selçuklular döneminde bir rasathane inşa ederek, gökbilim çalışmalarına öncülük etmişti.

AY'A YOLCULUK İÇİN KADINLARA ÖNCELİK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'den ilk uzay yolculuğunun turistik bir seyahat amacıyla değil, bilimsel bir misyon kapsamında gerçekleştirileceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı'mızın gönlünden geçen bir kadın astronotun uzaya gitmesi. En uygun vatandaşımızın orada misyonu gerçekleştirmesini sağlayacağız" dedi.

2 YIL EĞİTİM ALACAK

Bu bilimsel misyona uygun yapılacak seçimlerin gönüllük esasına uygun bir çağrıyla gerçekleştirileceğini vurgulayan Varank, sonucunda en uygun vatandaşı uzaya göndereceklerini ve bilimsel misyonun gerçekleştirmesini sağlayacaklarını bildirdi. Varank uzaya gidecek vatandaşın iki yıl eğitim alacağını da anlattı. Varank, Milli Uzay Programı'ndaki kendisini heyecanlandırdığını belirterek "Böyle kağıt üstüne yazınca çok kolay geliyor ama gerçekten çok zor ve iddialı hedefler, bunların en zoru da bizi en çok heyecanlandıranı Ay misyonu. Burada iki aşamalı planımız var. Öncelikle 2023 sonunda kendi uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkartacağız. Oraya çıkaracağımız uzay aracımızı, kendi geliştirdiğimiz özgün ve milli motorumuzu ateşleyerek Ay'a göndereceğiz ve uzay aracımızın sert iniş yapmasını sağlayacağız" dedi.

MONALİTİ BİZ KOYDUK

Varank, Göbeklitepe'de ilgi gören monalitin bakanlık çalışanları tarafından hazırlandığına dikkati çekerek "Genç arkadaşlarımın böyle bir önerisi oldu. Bir gece oraya diktiler. Heyecanı artıracak güzel bir espriydi" dedi. Varank "Uzay aracımızı yörüngeye uluslararası işbirliği ile çıkaracağız. Pakistan ve Azerbaycan ile anlaşmalarımız hazır, imza aşamasında geldi. ABD, Rusya, Japonya, Hindistan, Çin'le de görüşüyoruz" dedi.

PROF. ŞAHİN'E ORTAK ÜRETİM TEKLİFİ YAPTIK

Bakan Varank, BioNTech'in kurucuları ve Kovid-19 aşısının geliştiricilerinden Prof. Dr. Uğur Şahin'e ortak üretim teklifi yaptıklarını söyledi. Varank "Kendisi Türkiye'de kanser araştırmalarıyla ilgili çalışmalar yapmak istiyor, bir merkez kurmak için bizimle görüşmelere devam ediyor. Kendileri Covid-19 da dahil Türkiye'de neler yapabiliriz bununla ilgili kendi planlamalarını yapıyorlar. Kendilerine ortak üretimle ilgili tekliflerimizi de yaptık.Şu anda insan deneyleri başlayacak 3 aşı adayımız var. Bunlar, inaktif, VLP ve adenovirüs temelli aşılar" dedi.


Haberin Özeti

Başkan Erdoğan'ın duyurduğu Milli Uzay Programı için savunma sanayiinin devleri bir süredir çalışma sürdürüyor.

DETAY
• Türkiye'yi 29 Ekim 2020'de uzaya ulaştıran ilk proje olan sıvı yakıtlı sonda roketi projesi, Roketsan tarafından yürütülüyor.
• Uzaya yerli roket göndermek için Savunma Sanayii Başkanlığı şirketlerinden, DELTA-V şirketi de çalışma yürütüyor.
• TÜBİTAK Uzay ve TUSAŞ tarafından geliştirilen yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE'nin entegrasyon işlemleri tamamlandı.
• ASELSAN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, SpaceX tarafından uzaya taşındı.
• ODTÜ İVMER'de görevli Türk araştırmacılar tarafından Türkiye'de ilk kez radyasyon ölçer geliştirildi.
• Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin yüzde 95'i tamamlandı.
<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır