• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Eylül 2021 Salı 08:38 | Son Güncelleme:

Her gün 100 bin ziyaretçi! DİHA TEKNOFEST'te görücüye çıkıyor

Her gün 100 bin ziyaretçi! DİHA TEKNOFEST'te görücüye çıkıyor

100 binler akacak. Teknoloji tutkunlarının beklediği festival TEKNOFEST kapılarını bugün açıyor. Her gün 100 bin kişinin alınacağı etkinlik 26 Eylül'e kadar sürecek.

Büyük bir merakla beklenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 bugün başlıyor. Alanında dünyanın en büyüğü olan ve 'ayakları yere basmayan festival' olarak tanımlanan TEKNOFEST, bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yapılacak. 26 Eylül'e kadar sürecek etkinlik için katılımcıların öncelikle TEKNOFEST'in web sitesi üzerinden online kayıt yaptırması ve kayıt sırasında HES kodu ile birlikte istenen bilgileri girmeleri gerekiyor. Festivali ziyaret edecek olan 18 yaş altındakiler için kayıt olma zorunluluğu bulunmazken festival alanına HES kodu göstererek refakatçileri ile birlikte giriş yapabilecek.

74 AYRI KURUM KATILIYOR

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 74 kurum ile birlikte düzenlenen TEKNOFEST, 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Pandemi şartları nedenle günlük 100 bin kişinin alınacağı etkinlikte, havacılık, uzay, robotik kodlama, yapay zeka gibi programlar, bu sene de takvime eklendi. Festivalde bu yıl "Pilot Sensin" ve "Odaklan ve Havalan" gibi keyifli aktiviteler de olacak. TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ, AKSUNGUR ve GÖKBEY de uçuş gösterisi gerçekleştirecek.

200 BİN BAŞVURU

TEKNOFEST açılışından bir gün önce festivalin düzenleneceği alan basın mensuplarına gezdirildi. Gezi sonrası basına mensuplarına açıklama yapan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Yarışmalara 200 binden fazla öğrencimiz başvurdu. Dördüncü yılında TEKNOFEST dünyada açık ara farkla rekor şekilde başvuru aldı. Burada çok sürpriz ve renkli gösteriler olacak. İlk defa dünyada hem insansız hava araçlarının, hem de insanlı hava araçlarının birlikte kombine yaptığı bir gösteri göreceğiz. Anadolu'nun bağrından çıkmış, Türk bilim adamı Aziz Sancar festivalimizi şereflendirecek. Burada teknolojinin şampiyonlarına ödül verecek. Tüm Türkiye'ye festivalimize bekliyoruz" dedi.

Festival alanına metro çalışmadığı için Şirinevler Metro İstasyonu, Kuleli Metrobüs İstasyonu ve Yeşilyurt Tren İstasyonu'ndan 6 gün boyunca ring seferler olacak.

BAYRAKTAR DİHA GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Baykar Savunma, Dikey İniş-Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Bayraktar DİHA'nın, TEKNOFEST'te ilk kez görücüye çıkacağını duyurdu. BAYKAR'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım kısa sürede büyük beğeni topladı. Yeni DİHA'nın TCG Anadolu Amfibi Çıkarma gemisi üzerinde konuşlandırılması planlanıyor.

BOĞAZ'DA SELAMLAMA UÇUŞU

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2021 öncesi İstanbul Boğazı semalarında selamlama uçuşu yaptı. Azerbaycan Hava Kuvvetleri ekiplerinin de MIG-29 uçaklarıyla eşlik ettiği selamlama uçuşunda uçaklar gökyüzünde yan yana uçtu.

METE HAN'DAN ERDOĞAN'A SAVUNMA YOLCULUĞU

TEKNOFEST kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından kurulan zaman tüneli, Türk savunma sanayiine ilişkin gelişmeleri milattan önce 3'üncü yüzyıldan bugüne bir zaman çizelgesi halinde sunuyor. Zaman tüneli milattan önce 3'üncü yüzyılda 10'luk ordu sistemini geliştiren Mete Han ile başlayıp, Akıncı TİHA'ya imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görseliyle bitiyor.

Bayraktar, Akşam Gazetesi Yayın Danışmanı Serkan Fıçıcı'ya Teknofest'i anlattı.

BAYRAKTAR AKŞAM TV'YE KONUŞTU: 'EN İYİSİNİ YAPARIZ' DİYEN GENÇLER YETİŞİYOR

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKŞAM TV'ye özel açıklamalarda bulundu: "20 sene öncesinde bizden böyle eserler çıkmaz ileri teknoloji mi olacak sadece Avrupa'dan çıkar denirken artık 'biz yaparız, yaptık mı en iyisini yaparız' diyen gençler yetişiyor. En büyük kazanım bu bence. TEKNOFEST bir mevsim gibi, fırtına gibi, içimizi ısıtan ve umut verin bir dönüşüm rüzgarı gibi her yıl geliyor ve gidiyor."

GELECEĞİN ŞAMPİYONLARI

"Bizi inanılmaz mutlu ediyor. Çok büyük enerji veriyor. Özellikle geleceğin teknoloji şampiyonları olacak gençlerin eserlerini görmek, onların heveslerini, gayretlerini, emeklerini görmek bir ağabeyleri olarak beni çok mutlu ediyor. TEKNOFEST'in 4. yılındayız. Türkiye'nin 81 ili geliyor. 111 ülkeden katılım var. Artık Türkiye'nin sınırlarını da aşmaya başladı TEKNOFEST."

  • teknofest 2021
  • havacılık uzay ve teknoloji festivali
  • diha
  • selçuk bayraktar
  • serkan fıçıcı
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi