• $9,2849
  • €10,7627
  • 527.57
  • 1409.56
24 Haziran 2020 Çarşamba 09:21 | Son Güncelleme:

Güney Kore'nin Kuzey'e karşı en etkili silahı: Türkiye de aktif bir şekilde kullanıyor

Kuzey Kore'nin Güney Kore ile Ortak İrtibat Bürosu'nu yerle bir etmesinin ardından tüm dünyanın gözü iki ülke arasındaki silahtan arındırılmış bölgeye çevrildi. Askeri analiz dergisi National Interest (NI), Koreler arasındaki olası bir savaşın sonucunu belirleyecek olan silahı yazdı. Türkiye'nin terör örgütleri PKK/PYD-YPG ve DEAŞ'a karşı aktif olarak kullandığı T155 Fırtına obüslerinin Güney Kore'deki versiyonu olan K9 Yıldırım obüslerinin önemine işaret eden NI, bu silahların doğrudan Koreler arasındaki silahsızlandırılmış bölgenin kayalık ve engebeli arazisine uygun olarak üretildiğini kaydetti.

Yıllarca süren müzakerelerden sonuç alamayan Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki gerilim, Kuzey’in Ortak İrtibat Bürosu’nu yerle bir etmesinin ardından zirveye taşındı. İki ülke arasındaki silahtan arındırılmış bölge, yeniden dünyanın en tehlikeli sınırları listesine girdi.

Aksam.com.tr’nin askeri analiz dergisi National Interest’ten aktardığı habere göre, Güney Kore’nin olası bir savaş durumunda Kuzey Kore’ye karşı en büyük kozu, Türkiye’nin de Suriye ve Irak’ta terör örgütleri PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’a karşı aktif bir şekilde kullandığı obüsler olacak.

Koreler arası savaşın belirleyici unsuru olacak

Küresel çapta intikali zor olan, fakat ülkelerin hemen sınırlarındaki tehditlere karşı en etkili silahlar arasında yer alan toplar, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki olası bir çatışmanın da belirleyici unsuru olacak.

National Interest’in analizinde, Türkiye’nin T155 Fırtına obüslerinin Güney Kore’deki karşılığı olan K9 Yıldırım obüsleri, Kuzey ile Güney arasındaki silahtan arındırılmış engebeli bölgede en fazla etkili olabilecek silah olarak tanıtıldı.

Türkiye, aktif bir şekilde kullanıyor

Sınırlarındaki terör örgütleriyle amansız bir mücadele veren Türkiye’nin aktif olarak kullandığı obüs sisteminin kısa süre içerisinde birkaç NATO ülkesinin envanterine de gireceği belirtilirken, Güney Kore’de ise toplamda bin 200 adet K9 Yıldırım obüsü bulunduğu kaydedildi.

Kuzey Kore’yle mücadele sahasına uygun olarak geliştirildi

Güney Kore tarafından doğrudan silahsızlandırılmış bölgenin kayalık ve engebeli arazisinde faaliyet gösterecek şekilde geliştirilen K9 Yıldırım obüsleri, hız ve motor güçlerinin yanı sıra yakıt takviyesi almadan sürdürebildikleri operasyon kabiliyetiyle de dikkat çekiyor.

Hâlihazırda 5 kişilik bir mürettebatla operasyon yapılabilen K9 Yıldırım obüslerinin yeni bir versiyonunu geliştirmekte olan Güney Kore, bu şekilde söz konusu araçların yalnızca 2 kişiyle operasyonel hale getirilebilmesi üzerinde çalışıyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi