• $7,5999
  • €8,8549
  • 455.668
  • 1131.85
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
06 Ağustos 2020 Perşembe 09:35 | Son Güncelleme:

Google Home'un evdeki sesleri dinlediği ortaya çıktı

Google Home'un evdeki sesleri dinlediği ortaya çıktı

ABD devi teknoloji firması Google'ın akıllı ev sistemleri için geliştirdiği Google Home, komut dışındaki sesleri de dinlediği ortaya çıktı.

Cihaz kısa farklı teknolojik aletlerin veya uygulamaların harekete geçirilmesini, hava durumu ve konum gibi günlük bilgilere kolayca ulaşımı sağlayan bir asistan görevi görüyor. Google Home henüz Türkçe desteği olmadığından ülkemizde çok yaygın değil.

Kullanıcılar, cihazın "Hey, Google" komutuyla açıldığını; "Ok, Google" komutuyla kendisini dinlemeye kapattığını zannediyordu. Ancak yeni gelen güncellemeyle kullanıcılar, cihazın kullanım halinde değilken de seslere tepki verdiğini fark etti.

NASIL TESPİT EDİLDİ?

Normalde yalnızca aktif edildiğinde tepkiler veren veya bildirim gönderen Google Home, cam kırılması veya alarm sesi gibi ince seslere de tepki vermeye başlayınca kullanıcıların dikkatini çekti. Bir kullanıcı yemek pişirirken, Google Home kapalı olması gerektiği halde kendisine yangın alarmı çaldığına dair bildirim gönderdi. Böylece kullanıcı, Google Home'un dinlememesi gereken sesleri de dinlediğini tespit etti.

GOOGLE’DAN AÇIKLAMA

Bir Reddit kullanıcısının paylaşımına göre Google Home, kendisi yemek pişirirken telefonuna bir bildirim gönderdi. Google Home'dan gelen bildirim, kullanıcının yangın alarmının çaldığını belirtiyordu. Yani Google Home, dinlememesi gereken 'pasif sesleri' dinlemeye başlamıştı.

Konu hakkında açıklama yapan bir Google yetkilisiyse bu hatanın gerçek olduğunu açıkladı. Google adına konuşan yetkili, son yayınlanan güncellemeyle birlikte Google Home'un yanlışlıkla diğer sesleri de dinlemeye başladığını söyledi. Google tarafından yayınlanan o güncelleme hatayla birlikte geri çekildi.

GÜNCELLEMEYİ GERİ ÇEKTİ

Son zamanlarda veri ihlalleriyle gündemi meşgul eden Google, bunun güncellemeyle gelen bir hata olduğunu söyleyerek son güncellemesini geri çekti.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

2019 yılında Google, Nest Secure Alarm Sistemi'ne gizli bir mikrofon yerleştirmiş ancak bunun gizli olmadığını iddia etmişti. Bu iddiasına rağmen kullanıcıların, Google Asistan'ın mikrofon kullanım izni almasına kadar bu "gizli olmayan" mikrofondan haberleri yoktu ve dinlenip dinlenmediklerini bilmiyorlardı. Google, alarma yerleştirdiği bu mikrofon sayesinde kullanıcıların tepkilerini toplama imkanı bulmuştu.

<p>Editör: Duygu Gecü (<a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com.tr</a>)

Nuh Albayrak Yorumluyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Apartman görevlisi ve eşi corona oldu, 500 kişi karantinada

Yaprak Dökümü'nün yıldızı Tolga Karel 4 yıl önce Amerika'ya yerleşmişi... Hayalindeki eve kavuştu!