• $9,2892
  • €10,7731
  • 526.71
  • 1412.56
30 Eylül 2021 Perşembe 11:48 | Son Güncelleme:

Google, görüntülü konuşma platformu Meet'te canlı altyazı özelliğini test ediyor

Google, görüntülü konuşma platformu Meet'te canlı altyazı özelliğini test ediyor
Aksam.com.tr - Çeviri: Doğa Yurduneri

ABD merkezli teknoloji devi Google, görüntülü konuşma platformu Meet'te canlı altyazı özelliğini test etmeye başladı. Söz konusu özelliğin, dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcıların online olarak birbiriyle iletişim kurmasını çok daha kolay hale getireceği bildirildi.

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, sosyal ilişkilerin ve profesyonel faaliyetlerin online platformlara taşınmasıyla birlikte görüntülü konuşma programlarına yönelik talebi artırdı. Bu kapsamda Google da Microsoft Teams ve Zoom ile rekabet edebilmek için kendi görüntülü konuşma platformu Meet bünyesine birçok yeni özellik ekledi. Video akışının aydınlatılması ve aramalar sırasında gönderilen eko bildirimi, platforma kısa bir süre önce eklenen yeni özelliklerden bazılarıydı.

Aksam.com.tr'nin Beebom'dan aktardığı habere göre; Google Meet, bu kez de eş zamanlı çeviri teknolojisini temel alan canlı altyazı özelliğini test etmeye başladı. Söz konusu özelliğin, dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcıların çevrim içi ortamda daha fazla kişiyle bağlantı kurmasına yardımcı olacağı kaydedildi.

Diğer yandan; Google, canlı altyazı özelliğini yakın zamanda Workspace forumunda yayınladığı resmi bir açıklama ile duyurmuştu. Özelliğin, temel olarak platformda halihazırda var olan ve videolara eş zamanlı olarak altyazı ekleyen canlı altyazı özelliğinin bir uzantısı olduğu biliniyordu. Fakat mevcut canlı altyazı özelliği, altyazıları yalnızca İngilizce gösterebiliyordu. Yeni özelliğin, farklı dillerde de eş zamanlı çeviri yapacağı ve altyazı görüntüleyeceği ifade edildi.

CANLI ALTYAZI ÖZELLİĞİ, BAŞLANGIÇTA SEÇİLİ DİLLERDE ÇEVRİLEN İNGİLİZCE TOPLANTILARI DESTEKLEYECEK

Paylaşılan diğer bilgilere göre; platformda artık herhangi bir kullanıcı, İngilizce bilmeyen bir kullanıcıyla bağlantı kurduğunda dil bariyerini ortadan kaldırmak ve kolaylıkla iletişime geçebilmek için canlı altyazı özelliğinden faydalanabilecek. Özellik; başlangıçta yalnızca İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Almancaya çevrilen İngilizce toplantıları destekleyecek. Bununla birlikte yeni özelliğin deneme sürümü; Google Workspace Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Plus ve Teaching and Learning Upgrade Plus kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

Özellikten faydalanabilmek için abone paketi yöneticilerinin, deneme sürümü programına kaydolmaları gerekecek. Daha sonra özelliğin yayınlanmasının ardından canlı altyazı seçeneği, toplantılarda kullanılmak üzere 'Altyazı Ayarları' sayfasında görülebilmeye başlanacak.

  • google meet canlı altyazı
  • google meet canlı altyazı özelliği
  • google meet
  • görüntülü konuşma canlı altyazı
  • google meet eş zamanlı çeviri
  • google meet çevirili altyazı
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu