• $13,1165
  • €14,9427
  • 762.034
  • 1809.65
19 Kasım 2021 Cuma 11:29 | Son Güncelleme:

Fiyatları akıl sınırlarını zorluyor: Dünyanın en pahalı otomobilleri

Aksam.com.tr - Doğa Yurduneri

Dünyanın en pahalı otomobili deyince birçok kişinin aklına Range Rover'lar, Lamborghini'ler ya da McLaren'lar gelse de lüks otomobil pazarında fiyatlar, akıl sınırlarını zorlayabiliyor. İşte dünyanın gerçekten en pahalı 5 otomobili...

Otomobil pazarı; dudak uçuklatan fiyatlar, lüks tasarımlı modeller ve gelişen teknoloji sayesinde artan hızla birçok kişi için oldukça ilgi çekici hale gelebiliyor. Dünyanın en pahalı otomobili deyince ise pek çok kişinin aklına Range Rover'lar, Mercedes'ler, McLaren'lar, Lamborghini'ler ya da BMW'ler geliyor. Fakat özellikle lüks otomobil pazarında fiyatlar, tahminlerin üzerinde çıkabiliyor ve akıl sınırlarını zorlayabiliyor. İşte dünyanın gerçekten en pahalı 5 otomobili...

İŞTE DÜNYANIN EN PAHALI OTOMOBİLLERİ!

5) Rolls-Royce Sweptail (12.8 milyon dolar)

Bir zamanlar dünyanın en pahalı otomobili olarak ün salan ve o günden bu yana, sırası düşse de listeden hiç çıkmayan Rolls-Royce Sweptail'ın üretim süreci, yaklaşık 4 yıl aldı. 2 koltuklu otomobil, sadece 1 adet üretildi. Aracın yarış botlarını andıran arka gövde tasarımı ve markanın ikonik hale gelen 'Phanteon' radyatör ızgarası, tasarım sevdalılarının gönüllerinde taht kurdu. Fiyatı ise yaklaşık 13 milyon dolardı.

4) Bugatti La Voiture Noire (18.9 milyon dolar)

2021 yılının Haziran ayına kadar dünyanın en pahalı sıfır otomobili unvanına sahip olan Bugatti La Voiture Noire, 2019'da Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Sadece 1 adet üretileceği duyurulan otomobilin sahibinin, ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo olduğu iddia edilmişti. Araç sahibiyle ilgili detaylar, hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Saatte 100 kilometre hıza 2.4 saniyede çıkabilen aracın fiyatı ise 18.9 milyon dolardı.

3) Pagani Zonda HP Barchetta (17.5 milyon dolar)

Tavanı olmayan gövde tasarımıyla dikkat çeken Pagani Zonda HP Barchetta, yalnızca 3 adet üretildi. Araç, Arjantinli otomobil gurusu Horacio Pagani'nin, Ferrari ve Lamborghini gibi markalara rakip olarak ortaya çıkardığı Pagani markası çatısı altında üretilen en pahalı otomobil oldu. 2018 yılında yollara çıkan ve saatte 100 kilometre hıza 3.4 saniyede çıkabilen otomobil, 17.5 milyon dolarlık bir fiyat etiketine sahipti.

2) Rolls-Royce Boat Tail (28 milyon dolar)

Karbon fiber tabureleri, şemsiyesi, çatal-bıçak takımı ve 2 adet mini buzdolabı ile piknik keyfini yola taşıyan Rolls-Royce Boat Tail, tamamen elle şekillendirildi. Yalnızca 3 adet üretilen araç, 2021 yılı içerisinde tanıtıldı. Lüks otomobil pazarındaki müşteri beklentilerinin aksine hız tutkunlarına yönelik olarak geliştirilmeyen otomobil, 28 milyon dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

1) 1963 Ferrari 250 GTO (70 milyon dolar)

Zirvede, 2 numarayla arasındaki fiyat farkını 2 katın üstüne çıkarmış olan bir model var. Saatte 100 kilometre hıza 6.1 saniyede çıkabilen Ferrari 250 GTO, 1964'te "Tour de France Automobile" yarışını kazandı. 1960'larda dünyanın en hızlı otomobili olarak ün salan araba, yıllar sonra bile tüm zamanların en pahalı otomobili olmaya devam etti. Aracın şu anki sahipleri arasında Amerikalı moda tasarımcısı Ralph Lauren, Pink Floyd'un davulcusu Nick Mason ve Microsoft'un eski Başkanı Jon A. Shirley'nin bulunduğu biliniyordu. Otomobilin dudak uçuklatan fiyatı ise 70 milyon dolardı.

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı
TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı
Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor