• $ 6,9333
  • € 8,1976
  • 450.396
  • 1087.16
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Temmuz 2020 Perşembe 17:52 | Son Güncelleme:

Facebook'un insan hakları karnesi sıfırlarla dolu: Çarpıcı rapor yayımlandı

Sosyal medya devi Facebook'un insan haklarına yaklaşımlarıyla ilgili yaklaşık iki yıldır sürdürülen denetim, hazırlanan bir rapor ile tamamlandı. Bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilen kontrol sonucunda Facebook'un “Bırakınız yapsınlar” anlamındaki “laissez-faire” protokolü, eleştiri yağmuruna tutuldu.

WhatsApp ve Instagram gibi şirketleri çatısı altında bulunduran sosyal medya devi Facebook, insan haklarına yönelik yaklaşımları noktasında sınıfta kaldı.

Aksam.com.tr’nin bağımsız denetçilerce hazırlanan “Facebook’un Sivil Haklar Denetimi” isimli rapora dayandırdığı haberine göre, Facebook’un insan haklarına yönelik yaklaşımlarına ilişkin iki yıl süreyle gerçekleştirilen denetimler tamamlandı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN UCU KAÇTI

Facebook’un “ifade özgürlüğü” kavramını diğer değerlerin önüne alması sonucunda kontrolden çıkan nefret söylemleri ve bu kapsamda izlenen “laissez-faire protokolü” (bırakınız yapsınlar düşüncesi) birçok küresel şirketin Facebook’tan reklamlarını çekmesiyle sonuçlandı.

Müslümanların, Yahudilerin ve siyahî Amerikalıların sistematik ve örgütlü bir şekilde nefret ve şiddet söylemlerine maruz kaldığı kaydedilen raporda, Facebook’un bu anlamda yeterli mücadeleyi vermediğinin altı çizildi.

FACEBOOK, NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI “YAVAŞ VE TEPKİSEL” KALDI

Facebook tarafından tutulan ve 100 sayfalık bir rapor hazırlayan denetçiler, nefret söylemleri ve siber zorbalık gibi konularda şirket yönetiminin “oldukça yavaş ve tepkisel” kaldıkları sonucuna vardı.

SİVİL HAKLAR KONUSUNDA BİR EKİP KURULMALI

Hazırlanan raporda, Facebook’un karnesindeki sıfırları giderebilmesi için bir dizi tavsiyede bulunuldu. Bu kapsamda, sivil hakların takibi konusunda bir ekip kurulması gerektiği ve zararlı içeriklerle ilgili kararların ivedilikle alınması gerektiği vurgulandı.

REKLAM GELİRLERİNDE BÜYÜK KAYIP YAŞANDI

Facebook’un 2019 yılına ait yaklaşık 70 milyar dolarlık gelirinin yüzde 98’den fazlasının reklamlardan kaynaklandığı ve geçmiş yıllarda Facebook’a reklam veren Sony, Coca-Cola ve Microsoft gibi dünya devlerinin bu pastadan çekildikleri bildirildi.

Enflasyon rakamları neyi ifade ediyor?

Enflasyon rakamları neyi ifade ediyor?

Türk ambalaj firmasından Koronavirüsü yok eden formül

Türk ambalaj firmasından Koronavirüsü yok eden formül

Van kahvaltısına coğrafi işaret tescili

Van kahvaltısına coğrafi işaret tescili

3 Ağustos 2020 reyting sonuçları açıklandı!

3 Ağustos 2020 reyting sonuçları açıklandı!