• $9,3123
  • €10,8347
  • 528.592
  • 1417.7
24 Eylül 2021 Cuma 08:23 | Son Güncelleme:

Dünyaya bile ürün satıyorlar! "ASELSAN'dan 50 şirket doğdu"

Dünyaya bile ürün satıyorlar! "ASELSAN'dan 50 şirket doğdu"

ASELSAN'dan ayrılanların 50 şirket kurduğuna dikkat çeken Genel Müdür Haluk Görgün “Şimdi hem ASELSAN'a hem sektördeki diğer firmalara hem de yurtdışına ürün veriyorlar” dedi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, eylülün artık 'TEKNOFEST ayı'na dönüştüğünü belirterek, yapılan yarışmalardaki ilerlemeyi, okul ve öğrencilerdeki gelişmeyi de gördüklerini söyledi. TEKNOFEST'e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Görgün, "İlgiden çok memnunuz. 500 metrekarelik standımızda ürünlerimiz, çocuklar için kurguladığımız bir alan var. Çocuklarımıza çeşitli yarışmalarla ve oluşturduğumuz karakterlerle teknolojiyi sevdirmeye çalışıyoruz" dedi.

START-UP'LARA İLGİ

Haluk Görgün, bu yıl stantlarında bir yenilik olarak girişimcilik merkezine yer verdiklerini belirterek, "Özellikle ASELSAN'ın start-up'larla olan işbirliğini artırmak istiyoruz. Start-up'larla çok yoğun, farklı modellerle çalışıyoruz. Sadece start-up'la değil, ASELSAN içinden çıkacak spin-off'lara da önem veriyoruz" dedi.

PROJE YAPTILAR

Görgün, şunları söyledi: "Şu ana kadar ASELSAN'dan ayrılıp, şirket kurup ASELSAN'la çalışan 50 şirket var. ASELSAN'a proje vermiş, şimdi ASELSAN ve diğer savunma sanayi firmalarına ürün veren, yurtdışında müşterileri olan 50 firma az değil. Özellikle yıkıcı teknolojiler, yazılımda faaliyet gösteren start-up'larla ürünlerimize yeni açılım getirecek konularda girişimcilik merkezi üzerinde görüşüyoruz."

GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ AÇILACAK

Teknopark İstanbul'da bu yıl 36 bin metrekarelik bir yapı inşa ettiklerini ve bunun yarısının girişimcilik faaliyetlerine yönelik olacağını aktaran Görgün, İstanbul ve çevresindeki ekosistemde yer alan akademisyen, öğrenci, start-up'lar, enstitüler, araştırma yapan kurumlar, savunma sanayiine, teknolojiye gönül veren herkesle bu faaliyetleri hızlandırmayı amaçladıklarını vurguladı.

İHA'LARIN GÖZÜYÜZ

Görgün, "Milli İHA'larımızın gözüyüz! Ambargolara yanıt olarak milli imkânlarla geliştirerek ürettiğimiz ASELSAN CATS Sistemi Baykar İHA'larının üzerinde" dedi.

FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE SAĞLIKTA MÜJDELER YOLDA

ASELSAN, finans ve sağlık alanlarına yönelik yeni ürün ve hizmetlerini duyurmaya hazırlanıyor. Son birkaç yılda sivil sektörden elde ettikleri yıllık cironun toplam cirolarının yüzde 15'ini bulduğuna işaret eden Görgün, şöyle devam etti: "Bu çok daha yüksek rakamlara ulaşacak. Bunların içinde sağlık, özellikle pandemiyle çok gündeme geldi. Bu alanla ilgili gelişmeler nasıl olması gerektiğini gösterecek. Sivil alandaki çalışmaların bir parçası da 'fintech'. Finansal teknolojiler alanında vereceğimiz müjdeli haberler olacak. Bu işin arkasındayız."

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar