• $7,5705
  • €8,9969
  • 412.035
  • 1544.87
29 Ağustos 2012 Çarşamba 05:37 | Son Güncelleme:

Dikkat! Beyniniz hacklenebilir!

Dikkat! Beyniniz hacklenebilir!

Araştırmacılar beyin hacklemenin de yolunu buldular!

Berkeley, Oxford ve Cenevre üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu bir araştırmacı grubuna göre "Bilgisayar kullanıcılarının beyni okunarak gizli bilgilerine ulaşmak mümkün." Grubun tespiti gerçekten çok ilginç.

Araştırmacılara göre bir cihaz sayesinde bilgisayar kullanıcılarının beyinlerinden bilgilerin hacklenebilmesi hiçte zor olmayacak. Geliştirilen "Emotiv" adlı cihaz bir "beyinbilgisayar ara yüzü aleti" yani el kullanmadan bilgisayar oyunu oynamaya yarıyor.

Denek grubuna "emotiv"i taktıran araştırmacılar, bilgisayar ekranının önünden banka fotoğraflarını, tanıdıklarının isimlerini ve şifreleri geçirmeye başladı. Araştırmada kullanılan deneklerin beyni tanıdık objeler ve bilgiler geçtikçe P300 adı verilen özel bir frekans yaymaya başladı.

Bu frekansı takip eden araştırmacı grup şifreleri çözümledi ve gizli bilgilere ulaşmayı başardı. Yapılan deney yüzde 40 oranında başarılı oldu.

Araştırmacılara göre, sistem özel bilgilerin çalınması amacıyla kullanılabilir. "Emotiv" adlı cihazın satış fiyatı ise 299 dolar.

<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı!

Elektrikli traktör haziran ayında seri üretime başlıyor

Çinli dev akıllı telefon markası Türkiye'de test üretimine başladı