• $8,109
  • €9,7768
  • 463.648
  • 1365.27
13 Şubat 2021 Cumartesi 16:11 | Son Güncelleme:

Clubhouse'un Çin bağlantısı ortaya çıktı... Veriler paylaşılabilir!

Clubhouse'un Çin bağlantısı ortaya çıktı... Veriler paylaşılabilir!

Clubhouse'un kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth, uygulamadaki bir konuşmada şirketin, Çinli bir şirket olan Agora'nın yazılım altyapısını sağladığını söyledi. Clubhouse'un küresel çapta yakaladığı popülariteden sonra uygulamanın yazılım altyapısını sağladığı tahmin edilen yazılım şirketi Agora'nın hisseleri ocak ayı ortasından bu yana yüzde 150 yükseldi. Fakat Çinli bir şirketin Clubhouse altyapısını sağlamasıyla veri güvenliğine dair soru işaretleri de çoğaldı.

Clubhouse'ın küresel olarak popülerleşmesinden en çok faydalanan, Şangay merkezli girişim Agora oldu.

Bloomberg'te yer alan habere göre, teknoloji ekosisteminde çoğunlukla üretken fakat düşük profilli bir yazılım araçları sağlayıcısı olarak bilinen Agora ocak ayı ortasından itibaren yüzde 150'den fazla yükseliş kaydetti. Bu yükselişin arkasında ise Agora'nın popüler sosyal medya forumu Clubhouse'a nasıl altyapı sağladığı yatıyor.

Fazla bilinmeyen bir şirket olan Agora, geliştiricilere gerçek zamanlı ses ve video fonksiyonlarını uygulamalarında kullanabilmeleri için yazılım geliştirme kitleri sağlıyor.

Eski Yunancada forum ya da pazar anlamına gelen Agora, geçen yaz halka arz edilmişti. Clubhouse uygulamasındaki kaynak kodlarda Agora'nın isminin geçmesiyle Clubhouse'un şirketin geliştirme kitlerinden bazı kısımları uygulamada kullandığı tahmin ediliyor.

VERİ GÜVENLİĞİ ENDİŞELERİ ARTTI

Clubhouse'un kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth, uygulamadaki bir konuşmada şirketin Agora'yı kullandığını söyledi.

Çinli bir şirket olan Agora'nın uygulamanın yazılım altyapısını sağlamasıyla beraber veri güvenliğine ilişkin soru işaretleri de çoğaldı. Agora Clubhouse ile olan ilişkisine dair yorumda bulunmayı reddetti.

Clubhouse ve Alpha Exploration Co'nun notion.so üzerinden paylaştıkları gizlilik politikalarına göre, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların türüne, iletişime geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve konumunuza ulaşabiliyor fakat belirli durumlarda alınan kısa süreli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Gizlilik sözleşmesinde, hesap açmak için kullanılan adınız ve soyadınız, telefon numarası, kişisel fotoğrafınız, e-posta adresiniz gibi bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda aktif odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra politikalarıyla ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

VERİLER "İŞ ORTAKLARI" İLE PAYLAŞILABİLİR

Clubhouse bağlantı kurduğunuz insanlar, hesaplar ve girdiğiniz gruplarla ilgili bilgileri topladıklarını söylerken iletişim bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini dile getiriyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair verileri topladığını belirten Clubhouse, e-mail'e yerleştirilen pixel kodu yöntemiyle IP adresinizı ve uygulamayı ne zaman açıp ne zaman kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş verileri zaman zaman davranışsal olarak analiz edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik verilerin "iş ortaklarıyla" paylaşılabileceğini belirtiyor.

<p><span>Ankara'da polisin 2 yıllık teknik ve fiziki takibi sonucunda, kamu arazilerinin satışını ya

Ankara'da 'Arsa Avcısı' operasyonu: 106 kişi gözaltına alındı

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor