• $8,0678
  • €9,7213
  • 464.068
  • 1394.25
02 Mart 2021 Salı 14:42 | Son Güncelleme:

Bloomberg: “Türkiye ve Pakistan birlikte savaş uçağı ve füze üretmeye hazırlanıyor”

Bloomberg: “Türkiye ve Pakistan birlikte savaş uçağı ve füze üretmeye hazırlanıyor”
Aksam.com.tr

Bloomberg, Türkiye ile Pakistan'ın ortak savaş uçağı ve füze geliştirmek için müzakere yürüttüğünü yazdı. Olası bir anlaşmanın “Türkiye'ye Çin'in askerî teknolojisine erişim imkânı sağlayacağı” belirtilen makalede, söz konusu görüşmelerin Siper uzun menzilli füze savunma sistemi ve milli muharip uçak TF-X'in geliştirilmesiyle sonuçlanabileceği ifade edildi.

Bloomberg, Türkiye ile Pakistan'ın ortak savaş uçağı ve füze üretmek için görüşmeler sürdürdüğünü yazdı. Söz konusu toplantılardan bir anlaşma çıkması durumunda Türkiye'nin Çin'in savaş teknolojisine erişim imkânı da sağlayacağı vurgulandı.

Aksam.com.tr'nin Bloomberg'den aktardığı habere göre, Türkiye ile Pakistanlı savunma ve askeri yetkililerin düzenli olarak üst düzey görüşmeler gerçekleştirmekte olduğu ve bu toplantılarda ortak savaş uçakları ve füzeler geliştirilmesinin müzakere edildiği belirtildi.

Savunma sanayisini özellikle son yıllarda olağanüstü boyutlarda geliştiren Türkiye ile hâlihazırda nükleer bir güç olan Pakistan'ın stratejik ortaklığının, Siper uzun menzilli füze savunma sistemi ve milli muharip uçak TF-X'in geliştirilmesiyle sonuçlanabileceği ifade edildi.

Pakistan'ın Çin ile birlikte JF-17 savaş uçağını geliştirmekte olduğu ve Shaheen balistik füzeleri için Çin tasarımlarını kullandığı yazılan haberde, Türkiye'nin elde edeceği olası bir Çin askerî teknolojisinin, Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerilimini daha da yukarı tırmandırabileceği kaleme alındı.

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Ordu'da selde hasar gören 154 yıllık ahşap cami restore edildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs