• $ 5,7882
  • € 6,4644
  • 277.42
  • 98415.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bilim insanları açıkladı: Böcek türlerinin yüzde 40'ı yok olabilir

Böcek türlerinin yüzde 40'ının yakın gelecekte yok olabileceği, bunun eko sistemler üzerinde yıkıcı etki bırakabileceği bildirildi.

Sydney ve Queensland üniversiteleriyle Çin Zirai Bilimler Akademisinin  yaptığı araştırma, yerkürede böcek türlerinin üçte birinin tehdit altında  olduğunu, sayılarının her yıl yüzde 2,5 oranında azaldığını ortaya koydu.

Bilim adamları, böcek türlerinin azalmasında, zirai endüstri, doğal  ortamlarının yok edilmesi ve yaygın böcek ilacı kullanımının yanı sıra  hastalıklar, yeni ortaya çıkan türler ve iklim değişikliğinin rol oynadığına  işaret etti.

Böcek türlerinin, kuşlar ve memelerinden çok daha hızla yok olduğuna,  onlarca yıl sonra yüzde 40'ının neslinin tükenebileceğine dikkati çeken bilim  adamları, bunun dünyada milyonlarca yılda meydana gelecek en büyük yok oluş  olacağı değerlendirmesinde bulundu.
Sonuçları "Biological Conservation" dergisinde yayımlanan araştırma  ayrıca, böcek türleri arasında bundan en kötü etkilenenlerin kelebek, arı ve  gübre böceği olduğunu gösterdi.

Kuşlar ve memeliler gibi doğadaki diğer türlere gıda kaynağı olan  böcekler, dünyanın doğal sistemleri ve vahşi yaşam döngüleri açısından kilit  öneme sahip.

Bilim adamları böcek türlerinin bu kitlesel yok oluşunun önüne  geçilmesi için acilen eyleme geçilmesi çağrısında da bulundu.

Araştırma ekibinden Francisco Sanchez-Bayo ve Kris Wyckhuys, "Sonuç  açık, gıda üretme yöntemlerimizi değiştirmezsek birkaç on yılda böcekler yok olma  yoluna girecekler. Bunun, gezegenin eko sistemlerine yansımaları en iyi ihtimalle  felaket olacaktır çünkü böcekler, yaklaşık 400 milyon yıl önce Devoniyen dönemin  sonunda ortaya çıkmalarından bu yana dünyanın eko sistemlerinin büyük bölümü için  yapısal ve fonksiyonel üs konumunda." ifadesini kullandı.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Havanın içinde en çok bulunan gaz hangisidir? Yollarda, üstüne ışık vurduğu zaman parlayan trafik

İlk Osmanlı Kanunnamesini Hangi Padişah Düzenlemiştir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

TürkAkım'da deniz geçiş hatlarından ilki doğal gazla dolduruluyor

İzmir’de 3 metre uzunluğunda köpek balığı karaya vurdu