• $7,3515
  • €8,8926
  • 410.19
  • 1528.82
22 Ocak 2021 Cuma 02:03 | Son Güncelleme:

Bayraktar ve Anka'larda hedef Avrupa semaları

Bayraktar ve Anka'larda hedef Avrupa semaları

Savunma sanayiinin devler ligine çıkacağını belirten Sanayi Bakan Varank, “Bunun sinyallerini almaya başladık. Çok yakında Avrupa semalarında da Türkiye'den satın alınan Bayraktar ve Anka'ların uçtuğunu göreceğiz” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, ‘Savunma Sanayii Buluşmaları’nın üçüncüsünü gerçekleştirdi. Video konferans yoluyla düzenlenen toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Son beş yıldaki yatırımlarımız ülkemizi savunma sanayiinde devler ligine çıkaracak” dedi.

SİNYALLERİNİ ALDIK

Varank, “Bunun sinyallerini büyük çaplı yurtdışı satışlarla almaya başladık. Ukrayna’ya, Katar’a, Azerbaycan’a ve Tunus’a yaptığımız SİHA satışları... Çok yakında Avrupa semalarında da Bayraktar ve Anka’ların uçtuğunu göreceğiz. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace’ın SİHA’larımız için kullandığı ifade kısa ve net: ‘Game Changer’. Yani oyunun kurallarını değiştiren teknoloji. Bu, Türkiye’nin üstünlüğünün kabul edilmesi demek. Siz savunma sanayi paydaşları sayesinde gündem belirleyen ülke olacağız” ifadelerini kullandı.

YENİ YERLİLİK HEDEFİ %75

Savunma ve havacılık sanayi cirosunun 12 milyar dolara yükseldiğini anlatan Varank, “2023’te yeni yerlilik hedefimiz yüzde 75. Son yaşadığımız S-400 ve F-35 krizleriyle tekrar gördük ki, savunma sanayimiz maksimum seviyede yerli ve milli olmak zorunda. Çünkü bu bir beka meselesi” dedi. 

60 MİLYAR DOLARLIK 700 PROJE YÜRÜYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de toplantıda yaptığı konuşmada, halihazırda Türkiye’nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 60 milyar dolarlık hacme sahip yaklaşık 700 proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. İsmail Demir, Türkiye’nin savunma sanayisindeki ihtiyaçlarını çok büyük oranda yerli üretimle karşıladığını vurgulayarak, “Savunma sanayiinde yerlilik oranımız arttıkça, bağımsızlığımız ve masadaki müzakere gücümüz de artmakta, dış politikada Türkiye’nin bölgesinde önde gelen güç olduğu gerçeği daha büyük oranda kabul görmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

SAHA EXPO’YU 60 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Toplantıda konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar “Kasım 2020’de hayata geçirdiğimiz dünyanın ilk sanal fuarı olan SAHA EXPO devam ediyor. Etkinlikte yer alan toplam 304 firmanın 536 adet üç boyutlu ürünü fuarda sergileniyor. Bugüne kadar fuarı toplamda 60 binden fazla kişi ziyaret etti. Etkinlikte 22 bin 649 görüşme gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı. Avrupa’nın en büyük ikinci kümesi olduklarını ve bünyelerinde 27 ilden üye bulunduğunu bildiren Bayraktar, katma değeri artırmak için 13 üniversite ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. 

SEKTÖRDE ÇALIŞAN SAYISI 70 BİNİ AŞTI

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, savunma sanayisinde yerlilik oranının son 15 yılda yüzde 20’lerden yüzde 70’e yükseldiğini belirterek, “Savunma sanayi sektörümüzün 70 binin üzerinde çalışana istihdam sağlama noktasına gelmiş olmasını da son yıllarda en çok ihtiyaç duyduğumuz istihdama katkı açısından moral verici bir başka gelişme olarak görüyoruz” dedi. Bahçıvan, “Sektörün cirosu 2019 sonu itibarıyla 10.9 milyar dolara; ihracatı 3 milyar dolara; Ar-Ge harcamaları da 1.7 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik