• $7,4214
  • €9,0173
  • 445.463
  • 1569.35
02 Ocak 2021 Cumartesi 23:47 | Son Güncelleme:

ASELSAN'ın küp uydusu için geri sayım

ASELSAN'ın küp uydusu için geri sayım

ASELSAN tasarımı kritik bileşenlere entegre edilerek geliştirilen ‘ASELSAT 3U Küp Uydusu' 14 Ocak tarihinde SpaceX firmasına ait ‘Falcon-9' roketiyle alçak dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere ABD'ye doğru yola çıktı.

ASELSAN tasarımı kritik bileşenlerin, İstanbul Teknik Üniversitesince üretilen platforma entegre edilmesiyle geliştirilen ASELSAT Küp Uydusu’nun uzaya gönderilmesi için geri sayım başladı. Uydu haberleşme sistemleri, askeri birliklerin vazgeçilmez haberleşme araçlarını oluşturuyor. Buradan hareketle ASELSAN, sahadaki askeri birliklerle bunların bağlı bulundukları komuta merkezlerinin ve karargahlarla muharebe alanındaki komutanlıkların taktik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, en yetkin haberleşme araçlarından birini daha alternatif çözüm olarak ortaya koyuyor. ASELSAN, uydu teknolojileri konusunda sahip olduğu proje yönetimi, sistem/alt sistem tasarımı, yazılım geliştirme, üretim, test ve entegrasyon alanlarındaki bilgi ve tecrübesini kullanarak, askeri, sivil uydu haberleşme sistemleri ve uydu sistemleri çözümleri sunuyor.

‘FALCON-9’LA FIRLATMA

Bu kapsamda son olarak öz kaynaklı Ar-Ge projesi kapsamında ASELSAT 3U Küp Uydusu geliştirildi. Uydu, 14 Ocak’ta SpaceX’e ait Falcon-9 roketiyle alçak dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere ABD-Florida’ya doğru yola çıktı.

İSTATİKSEL VERİ TOPLAYACAK

ASELSAT’ın yörüngeye başarılı şekilde yerleştirilmesinin ardından görevine başlaması bekleniyor. ASELSAT, kamera görev yüküyle elde edeceği optik görüntüyü, X-Bant aşağı hat alt sistemi aracılığıyla yer istasyonuna indirecek, sayısal kart görev yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetresi ve sıcaklık sensörüyle uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacak. Projeyle, şirket tarafından geliştirilen X-Bant vericinin yörüngedeki görevi sırasında doğrulamasının gerçekleştirilmesi ve ASELSAN ürünlerine tarihçe kazandırılması hedefleniyor.

<h3>Başkan Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacak</h3><p>Başkan Erdoğan 2 ilde düzenlenen AK P

20 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı