• $9,5002
 • €11,0488
 • 549.569
 • 1519.25
23 Eylül 2021 Perşembe 17:37 | Son Güncelleme:

Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi

Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi
Aksam.com.tr - Çeviri: Doğa Yurduneri

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemlerine yönelik ihtiyacı azaltmak için ultra beyaz boya geliştirdi. Güneş radyasyonunu yüzde 98.1 oranında geri yansıtan boyanın, Guinness Dünya Rekoru kırdığı kaydedildi.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemlerine yönelik ihtiyacı azaltmak için ultra beyaz boya geliştirdiklerini duyurdu. Boyanın, kızılötesi ısı yayarken güneş radyasyonunu yüzde 98.1 oranında geri yansıttığı kaydedildi. Boya ayrıca, kendi alanında Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; geliştirilen ultra beyaz boya, yüzeyin ortamdan daha soğuk kalmasını mümkün kılıyor. Geleneksel boyalar, yüzeyi ısıtma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle ultra beyaz boyanın, bazı durumlarda klima işlevi görebileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, ultra beyaz boyanın bin metrekarelik bir çatıda 10 kW'lık soğutma gücü üretebildiğine işaret ediyor.

Diğer yandan, halihazırda ısıyı yansıtmak için üretilen boyalar olduğu da biliniyor. Ancak bu tip boyalar, güneş ışığının yüzde 90'ından fazlasını yansıtamıyor ve yüzeyi soğutamıyor. Ultra beyaz boyanın, kozmetik ürünler ve fotoğraf kağıtlarında sıkça görülen bir bileşim olan baryum sülfatın yüksek oranda ve değişen parçacık boyutlarında kullanılmasıyla üretildiği ifade ediliyor. Daha geniş parçacık boyutu aralığı, ışık spektrumunun daha fazla dağılmasına yardımcı oluyor ve böylece güneş ışığının daha yüksek oranda yansıtılmasını mümkün kılıyor.

GELİŞTİRİLEN BOYA, BOL GÜNEŞ IŞIĞI ALAN SICAK BÖLGELERDEKİ BAZI EVLERDE KLİMA İHTİYACINI AZALTABİLİR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; proje arkasındaki ekip, ultra beyaz boyayı ticari kullanıma sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Ekibin, boyayı seri üretime geçirmek ve satışa çıkarmak için bir şirketle birlikte çalıştığı ve şimdiden patent başvurusunda bulunduğu ifade ediliyor.

Bununla birlikte; geliştirilen ultra beyaz boyanın, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayabileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, boyanın özellikle bol güneş ışığı alan sıcak bölgelerdeki bazı evlerde klima ihtiyacını azaltabileceğine veya ortadan kaldırabileceğine işaret ediyor. Bu durumun da karbondioksit emisyonunu azaltması ve havalandırma sistemleri giderlerinden tasarruf sağlamaya imkan tanıması bekleniyor.

 • ultra beyaz boya
 • ultra beyaz boya dünya rekoru
 • ultra beyaz duvar boyası
 • güneş ışığını yansıtan boya
 • güneş ışığını yansıtan ultra beyaz boya
 • ultra beyaz boya iklim değişikliği
 • ultra beyaz boya küresel ısınma
<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu