• $7,8153
  • €9,2708
  • 483.291
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 15:39 | Son Güncelleme:

Apple, iOS 14'te çarpıcı Google detayı ( iOS14 ile gelen yeni özellikler neler?)

Apple, iOS 14'te çarpıcı Google detayı ( iOS14 ile gelen yeni özellikler neler")

Teknoloji devi Apple, yenilenen Siri deneyimi, uygulama kütüphanesi, tamamen çevrimdışı çalışan yeni çeviri uygulamasıyla kullanıcılarının en merak ettiği yeni işletim sistemi iOS 14'ü görücüye çıkardı. Uzun süredir birlikte çalıştığı Intel işlemcilerini bırakarak kendi işlemcisi Apple Silicon'u tanıtan Apple ilk defa ARM tabanlı kendi işlemcisine geçeğini açıkladı. Önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunulacak iOS 14'ten ilk görüntüler de geldi. Peki iOS14 ile gelen yeni özellikler neler? İOS 14 hangi iPhone modellerinde kullanılabilecek? Yeni işletim sistemi iOS 14'ün kullanıcılara getirdiği çok konuşulacak yenilikler ve iPhone kullanıcılarının bilmesi gereken her şey derlediğimiz haberimizde...

Teknoloji devi Apple, dün çevrimiçi düzenlenen WWDC20 etkinliğinde İOS 14'ü de tanıttı. Google'ın dijital yardımına yetişen Siri'nin yeni işlev özellikleri çok konuşulurken, gelin detaylara birlikte göz gezdirelim...

iOS 14 güncellemesi kullanıcılarına neler sunacak?

UYGULAMA KÜTÜPHANESİYLE SADE VE ŞIK BİR EKRAN

Kullanıcıların sıklıkla kullandığı uygulamaları otomatik kategorilere ayıran App Library, kullanıcılarının uygulamalarını otomatik olarak kategorilere ayırmasının önünü açacak ve ekranlarınız için sade ve şık bir görünüm elde etmesinize yardımcı olacak.

WİDGET GALLERY’DEKİ UYGULAMALAR ÖZGÜNLÜK KAZANIYOR

iPhone ana ekranınızdaki widget'lar ise yepyeni bir boyutta karşınıza gelecek. Şimdiye kadar, uygulama simgeler olarak görünüyordu, ancak iOS 14, iPhone'un 2007'de piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez Android'de olduğu gibi widget eklemenize izin verecek. Widgets özelliği ile kullanıcılar ana ekranı Widget Gallery’deki Hava Durumu gibi uygulamalarla diledikleri şekilde ve diledikleri boyutlarda özelleştirebilecek.

PİCTURE İN PİCTURE ÖZELLİĞİ

Daha önce Android’de gördüğümüz Picture in Picture özelliği ile iPhone kullanıcıları herhangi bir videoyu ekranın istenilen yerine taşıyabilecek, video ekranda oynarken Mesajlar, Notlar veya diğer uygulamalara dönebilecek.

BİSİKLETÇİLER İÇİN ROTALAR GÜNCELLENDİ

Apple'ın Haritaları, genellikle Google'ın gerisinde kalıyordu. Şimdi ise şimdi sadece birkaç şehirde de olsa bisikletçiler için özel navigasyon eklendi. Ayrıca elektrikli otomobil rotaları da ayarlanabiliyor.

SİRİ SESLİ MESAJ GÖNDEREBİLECEK

iOS 14 ile birlikte sesli asistan yazılımı Siri’de de önemli değişiklikler olacak. Yeni bir tasarım ve deneyim vadeden Siri Google'ın dijital yardımına yetişecek. Siri artık daha önce olduğundan daha genel bilgi sorularına cevap verip, sesli mesaj gönderebilecek.

YÜZ MASKESİ EMOJİSİ

Apple ayrıca insanların iPhone'ları kullanarak nasıl iletişim kurduğuna dair bir dizi güncelleme duyurdu ve emojilere yüz maskesi de ekledi.

iOS 14, önümüzdeki eylül ayında final sürümüyle iPhone kullanıcıların beğenisine sunulacak.

iOS 14 güncellemesini alacak iPhone modellerinin listesi şu şekilde olacak:

- iPhone SE (2020)

- iPhone 11 Pro Max

- iPhone 11 Pro

- iPhone 11

- iPhone XS Max

- iPhone XS

- iPhone XR

- iPhone X

- iPhone 8 / iPhone 8 Plus

- iPhone 7 / iPhone 7 Plus

- iPhone SE (2016)

- iPhone 6s / iPhone 6s Plus

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Haftanın önemli futbol başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin en yüksek barajında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı

Sur'daki tescilli ''Diyarbakır evleri'' restore ediliyor