• $15,9445
  • €17,0504
  • 950.551
  • 2380.9
25 Ocak 2022 Salı 18:33 | Son Güncelleme:

"AirCar" sertifikayı aldı... Jetgiller artık gerçek oluyor!

"AirCar" sertifikayı aldı... Jetgiller artık gerçek oluyor!
CNN Türk

3 dakika gibi kısa bir sürede arabadan uçağa dönüşen "AirCar" Uçuşa elverişlilik sertifikasını aldı. Yaşanan bu gelişmenin ardından BMW motoruna sahip olan "AirCar" yakın bir zamanda piyasaya sürülecek.

2 bin 500 metreden fazla yüksekliğe ulaşabilen ve 200 kilometreye yakın hız yapabilen bir uçan araba, satışa çıkmaya bir adım daha yaklaştı. Üç dakikadan daha kısa sürede bir karayolu aracından uçağa dönüşebilen çift modlu 'AirCar' aracı, Slovakya'daki güvenlik testlerinden geçtikten sonra uçması için resmi sertifikayı aldı.

CNN Türk'ün aktardığı haberde, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) standartlarına göre 70 saatlik zorlu uçuş testi sırasında 200'den fazla kalkış ve iniş gerçekleştiren araç, yeni statüsüne kavuştu. AirCar'ın geliştiricileri, testlerin tüm uçuş ve performans manevralarını kapsadığını ve aracın 'uçak modunda şaşırtıcı bir statik ve dinamik stabilite gösterdiğini' söyledi.

KONTROLLERE DOKUNMAYA BİLE GEREK YOK

Geliştiriciler ayrıca, AirCar'ın kalkış ve iniş prosedürlerinin, pilotun uçuş kontrollerine dokunmasına bile gerek kalmadan gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Uçan arabanın üreticileri, AirCar'ın stabilite ve kontrolünün herhangi bir uzmanlık eğitimi gerektirmeden, herhangi bir pilot tarafından yönetilebilecek şekilde tasarlandığını vurguladı.

Uçağa, Slovak Ulaştırma Otoritesi tarafından Uçuşa Elverişlilik Sertifikası verildiği için, geliştiriciler yeni bir üretim modelinin 12 ay içinde sertifikalandırılmasının beklendiğini belirtti. Fütüristik araç için herhangi bir fiyat detayı açıklanmadı ancak en geç gelecek yıl havada ve yollarda görülebilir.

AirCar'ın mucidi, geliştirme ekibinin lideri ve test pilotu Profesör Stefan Klein, "AirCar sertifikası, son derece efektif olabilecek uçan arabalar için seri üretimin kapısını açıyor" dedi ve ekledi: "Bu, orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğimizin resmi ve nihai teyididir".

ARTIK YENİDEN ÖZGÜR OLACAĞIZ

Projenin kurucu ortağı Anton Zajac, "50 yıl önce araba özgürlüğün simgesiydi. AirCar yeniden özgür olmamızı sağlıyor" ifadelerini kullanırken, Slovakya Ulaştırma Dairesi direktörü René Molnár şunları söyledi: "Ulaştırma Dairesi, 2017'deki başlangıcından itibaren benzersiz AirCar gelişiminin tüm aşamalarını dikkatle izledi.

Ulaşım güvenliği en yüksek önceliğimizdir. AirCar, EASA standartlarına uygun güvenlik önlemleriyle en iyi yenilikleri birleştiriyor. Yeni bir spor otomobil kategorisi ve güvenilir bir uçak tanımlıyor. Sertifika süreci hem zorlu hem de büyüleyici bir görevdi."

Uçuş sertifikası, AirCar'ın Slovakya'daki ilk şehirlerarası uçuşunu tamamlamasından altı ay sonra geldi. İnişten sonra araç, Bratislava'nın merkezine sürülmeden önce üç dakikadan kısa bir süre içinde bir spor arabaya dönüştü.

YENİ PROTOTİP 1000 KİLOMETRE MENZİLE ULAŞACAK

Açılan kanatları bulunan AirCar'ın, arkada tek bir pervanesi var. Araç yoldayken kanatlar katlanıyor ve park yerinde normal bir araba kadar yer kaplıyor.

Ön üretim modeli olan AirCar Prototip 2, 300 beygir gücünde bir motorla donatılacak ve saatte 300 kilometre hıza ve ve 1.000 kilometre menzile sahip olacak.

Slovakya'da bir şirket uçun otomobil için kolları sıvadı. Prototipi oluşturan şirket, çift modlu aracı için testlere başladı. İki şehir arasında problem çıkmadan uçmayı başaran uçan otomobil, yaklaşık 2 bin 500 metre yüksekliğe kadar ulaştı.160 beygir gücünde sabit pervaneli motora sahip olan AirCar Prototip 1, Profesör Klein'ın Slovak firması KleinVision tarafından geliştirildi.

GELECEĞİ PARLAK

Aracı geliştiren şirkete göre AirCar adındaki bu prototipin otomobilden uçağa dönüşmesi yaklaşık 2 dakika 15 saniye sürüyor. Bu kadar kısa bir süre içinde dönüşüyor olması ise aracın geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor. Zira son kullanıcıya ulaştığında yollara çıkmak çok daha kısa süre sürecek.

Slovakya'da geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen uçuş testlerde uçan otomobilin prototipi iki şehir arasında uçuşunu gerçekleştirdi. Slovakya'nın Nitra şehrindeki havalimanından kalkan araç başkent Bratislava'daki uluslararası havalimanına iniş yaptı.

BU DENEYİM 'ÇOK HOŞ'

Öte yandan aracın geliştiricisi Prof. Stefan Klein, AirCar'ın tamamlandığı takdirde 1000 kilometre menzile sahip olacağının altını çizdi. Prof Klein, bu deneyimi "normal" ve "çok hoş" olarak nitelendirdi. Drone-taksi prototiplerinden farklı olarak dikey olarak kalkış ve iniş yapamıyor ve bir pist gerektiriyor.

2019 yılında ise danışmanlık şirketi olan Morgan Stanley, söz konusu sektörün 2040 yılına kadar 1.5 trilyon dolar değerinde olabileceğini tahmin ediyor.

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı
Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor