• $17,9684
  • €18,4455
  • 1039.01
  • 2864.25
27 Nisan 2021 Salı 17:01 | Son Güncelleme:

AdBlock nasıl kullanılır? ABP eklentisi nedir, ne işe yarar

AdBlock  nasıl kullanılır" ABP eklentisi nedir, ne işe yarar

Adblock, İnternet'teki reklamları engelleyen bir tarayıcı uzantısıdır. Bugün, World Wide Web'i ziyaret etmek, çeşitli biçimlerde çok sayıda reklamı görüntülemekle ilişkilidir. Bazı sitelerde o kadar çok şey var ki, kullanıcılar aceleyle kaynaktan ayrılıyor, aynı anda birçok afiş penceresini kapatıyor ve bir daha asla ziyaret etmemeye söz veriyor. Bu nedenle, izinsiz reklamları engelleyen tarayıcılar için birçok program ve eklenti düzenlenmiştir.

AdBlock Plus internet sitelerindeki reklamları engellemek için eklenti olarak kullanılan bir programdır. Haberimizde bu uzantının farklı tarayıcılar için nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin talimatlar verilmiştir. Adblock Plus (ABP) üzellikle Firefox web tarayıcısı, Chrome web tarayıcısı gibi tarayıcılar için geliştirilmiştir. Peki AdBlock eklentisi nedir, ne işe yarar? AdBlock Plus (ABP) nasıl kullanılır?

ADBLOCK PLUS NEDİR

Adblock Plus, Firefox web tarayıcısı, Chrome web tarayıcısı gibi tarayıcılar için geliştirilmiş ücretsiz bir eklentidir. Temel amacı web siteleri içinde bulunan reklamların engellenmesidir. Wladimir Palant tarafından geliştirilmiştir.

Bu, kullanıcıları sinir bozucu reklamlardan korumak için ürünü modern web tarayıcılarına tanıtmak amacıyla 2008 yılında Henrik Sorensen tarafından geliştirilen bir eklentidir (veya daha doğrusu bir uzantı veya eklenti / eklentidir). Kullanıcılar tarafından "ABP" olarak da bilinir.

Uzantı, yalnızca yüklemeyi engellemekle kalmaz, aynı zamanda arka plan resimleri, afişler, açılır pencereler vb. Dahil olmak üzere kaynağın çeşitli öğelerini de görüntüleyebilir.

CHROME'DA ADBLOCK NASIL KURULUR?

Uygulamayı Chrome'a /u200b/u200byüklemenin iki yolu vardır: doğrudan ve çevrimiçi mağaza aracılığıyla.

1. Öncelikle, bu bağlantıdaki uzantının resmi portalına gitmeniz gerekir:

adblockplus.org

2. "Chrome için Yükle" yi tıklayın.

3. Şimdi "Pop-up pencerede görünen uzantıları yükle" düğmesine dokunun.

4. Kurulum işleminin sonuna kadar bekleyin ve sonunda başarıyla tamamlandığına dair bir mesaj görünecektir.

Yöntem numarası 2 - "Google" mağazasından.

2. Sağ üst köşede bulunan mavi "Yükle" düğmesine tıklamanız gereken bir sayfa açılacaktır.

3. Şimdi "Uzantıyı yükle" ye tıklayın.

4. İşlemin bitmesini bekleyin.

ADBLOCK PLUS İÇİN CHROME'A /U200B/U200BFİLTRE EKLEME

Şu anda, Adblock için çok sayıda farklı filtre listesi bulunmaktadır. Ana ve en yaygın olarak kullanılanlar: "Fanboy's List" ve "EasyList", popüler kaynaklardaki reklamların büyük çoğunluğunu engelliyor, ancak reklamların daha az popüler sitelerde, özellikle de Rusça sitelerde gösterilmesini yasaklayamıyor. Bu nedenle, Rusya Federasyonu'ndaki kullanıcıların Rusya filtrelerine abone olmaları tavsiye edilir. Resmi uzantı portalında tam bir listesi bulunabilir: adblockplus.org

Google Chrome'a /u200b/u200bbir filtre eklemek için ihtiyacınız olan:

1. Sağ fare tuşuyla eklenti simgesine tıklayın (panelinizde yoksa, tarayıcı ayarlarına gidin ve "uzantılar" etiketine tıklayın) ve "Seçenekler" e tıklayın.

2. Bu sayfa, mevcut tüm uzantı ayarlarını gösterecektir. Bir filtre eklemek için "Abonelik Ekle" düğmesine tıklayın.

3. Açılır menü, çoğu yalnızca dilde farklılık gösteren standart filtreleri görüntüler. İhtiyacınız olan filtreyi seçin ve "Ekle" düğmesini tıklayın.

4. Başka bir kaynaktan da filtre ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, "Başka bir abonelik ekle" satırını seçmeniz ve filtrenin adını ve bulunduğu yerin adresini girmeniz gerekir.

FİLTRE LİSTESİ NASIL GÜNCELLENİR?

Genellikle, çevrimiçi olduğunuzda listeler otomatik olarak güncellenir, ancak bazen eklenti arızalanabilir ve bunları manuel olarak güncellemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için, eklenti seçeneklerine gitmeniz ve "Şimdi güncelle" düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Chrome'da Adblock Plus nasıl devre dışı bırakılır

1. Eklenti simgesine sağ tıklayın ve "Uzantıları yönet" satırını seçin.

2. Şimdi Etkin'in yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

CHROME'DAN ADBLOCK NASIL KALDIRILIR?

1. "Ayarlar" ı açın ve "Uzantılar" a gidin.

3. İstediğinizi onaylayın - eklentiyi kaldırın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Chrome için diğer reklam engelleyiciler uBlock Menşei

Reklam malzemeleri de dahil olmak üzere web kaynaklarının içeriğini filtrelemek için tasarlanmış bir çapraz platform uzantısı. 2017'nin başından beri aktif olarak gelişiyor ve şimdiden 7,5 milyondan fazla kullanıcının beğenisini kazandı.

uBlock Origin, diğer tarayıcı engelleyicilerden farklı olarak, pratik olarak RAM ve bilgisayar işlemcisini yüklemez, bu nedenle çok "zayıf" cihazlarda bile kullanılabilir.

ADBLOCK

Kulağa tuhaf gelse de, bu uzantının AdBlock Plus ile hiçbir ilgisi yoktur, ancak aynı zamanda işlevselliği açısından ona çok benzer.

Ayrıca, reklamları engellerken temel aldığı filtre listelerini de destekler. Kendi filtrelerinizi oluşturmanıza ve web kaynaklarının "beyaz" listelerini özelleştirmenize olanak tanır.

ADGUARD

Yukarıda açıklanan uzantıların aksine, Adguard, kurulumdan sonra reklamları yalnızca Chrome'da değil, Yandex tarayıcısında, Opera'da ve diğer popüler tarayıcılarda da engelleyebilen tam teşekküllü bir programdır.

Çok çeşitli ayarlara sahiptir:

Bir proxy yapılandırma olasılığı vardır;

Çeşitli filtreler eklenebilir;

Ebeveyn denetimlerini vb. Açın.

Tarayıcı sayfayı yüklemeden önce reklam kodlarını "kestiği" ve ardından CSS kullanarak, kaldırdığı öğelerin görünümünü düzelttiği için web kaynaklarının görüntülenme hızı üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Sağlığınız için kullanın ve sinirlerinize iyi bakın!

Çoğu ileri düzey kullanıcı, ziyaret ettikleri sitelerdeki reklamları gizlemeyi tercih eder.

Bunun için Firefox ile başlayıp Google Chrome ile biten hemen hemen tüm popüler tarayıcılarda çalışan özel bir uygulama Adblock kullanılır.

Uygulama mağazasında çok sayıda benzer uygulama vardır, ancak kanıtlanmış Adblock ve Adblock Plus uzantılarını kullanmanızı öneririz.

Görevimiz, okuyuculara uygulamanın hangi yönlerinin farklı olduğunu ve hangisinin indirilmesinin daha iyi olduğunu söylemek olacaktır.

ADBLOCK: NE İÇİN KULLANILIR?

Adblock, Chrome Mağazası'ndaki en popüler reklam engelleme uzantılarından biridir. Uzantının geliştiricileri, bir zamanlar Firefox tarayıcısı için aynı adı taşıyan eklentiden ilham aldı ve ardından Google Chrome için bir engelleyici analogu oluşturuldu.

Genişletilebilirlik hakkında biraz bilgi: AdBlock, normal reklam birimlerinin yanı sıra YouTube videoları ve Flash içeriğindeki reklamları engelleyebilir. Reklam engelleyici, herhangi bir açılır reklam penceresini ve mesajını da engelleyebilir.

Uzantıyı yükledikten sonra, uzantı panelinin bulunduğu en üstte bir düğme olarak görünmelidir. Düğmeye tıklayarak, kullanıcı ayarlar menüsüne girebilir veya belirli bir sayfada veya belirli bir alanın her sayfasında bulunan ve maksimum rahatlık sağlayan reklam engelleme işlevini devre dışı bırakabilir.

Ayarlar menüsünde özel bir şey olamaz. Dilerseniz, Google'da reklam afişlerinin görüntülenmesini kapatabilirsiniz (genellikle standart ayarlar belirlendiğinde tüm reklamlar gizlenir). Listeleri otomatik olarak güncellenen yardımcı filtreleri kendiniz için de etkinleştirebilirsiniz (programı kurmayı başardıktan sonra, bu filtreleri unutabilirsiniz).

ADBLOCK UZANTISININ TEMEL ÖZELLİKLERİ

Adblock'un bu sürümü İnternet kullanıcıları arasında daha az popüler olmasına rağmen yaklaşık dokuz milyon kişi tarafından kullanılıyor. Temel olarak, AdBlock Plus, reklamları tamamen aynı şekilde engeller. Ancak uzantının bu sürümü ile basit AdBlock arasında hala farklılıklar var.

Plus uzantısı, adres çubuğu alanında kendi düğmesini oluşturur. Farenin sol tuşuyla simgeye tıkladıktan sonra açılan menü, daha iyisi için değil, gözle görülür şekilde değişti. Kullanıcının yapabileceği tek şey, belirli bir sitedeki engellemeyi devre dışı bırakmak (ve parametrelerde ince ayar yapılmaz) ve Plus'ın yararlı yeniliklerinden biri olan kendi filtre listesini oluşturmaktır. Diğer bir dezavantaj, çeşitli alan istisnalarının yapılandırılmamasıdır.

ADBLOCK PLUS'I GOOGLE CHROME WEB TARAYICISINA YÜKLEME

Yukarıda söylediğimiz gibi, sitelerdeki reklamları engellemek için AdBlock Plus uzantısı, uzantıya hangi tür isteklerin özellikle engellenmesi gerektiğini belirten özel filtreler kullanır. Filtreleri kullanarak her şeyi değil, yalnızca sitelerdeki belirli istekleri engelleyebilirsiniz.

UZANTIYI GOOGLE CHROME İÇİN NASIL YÜKLEYEBİLİRİM?

Bu programı kurmanın iki yolu vardır. Birinci seçenek - dosyayı geliştiricinin web sitesinden indirmek için bağlantıya tıklayın. İkinci seçenek - Chrome çevrimiçi mağazasına gidin ve uygulamayı doğrudan oradan indirin.

Her iki yöntem de son derece basittir: resmi web sitesinin adını arama motoruna girin veya uygulama mağazasına gidin. İkinci seçeneği seçerken, uygulamanın bulunduğu sayfaya gitmeniz yeterlidir ve indirmek için mavi düğmeye ("Ücretsiz") tıklamanız gerekir.

Düğmeye tıkladıktan sonra, kullanıcıdan AdBlock'u kurmasını isteyen bir pencere açılır. "Ekle" düğmesine tıklamanız gerekir, ardından uzantı PC'ye yüklenecektir. Dosya hafiftir, bu nedenle kurulum anında gerçekleşecektir.

Uzantıyı tarayıcıya yüklemeyi başardıktan sonra, bir karşılama mesajı içeren bir pencere tarafından bilgilendirileceksiniz.

Burada, bu projenin fikriyle ilgili belirli bilgileri tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca projenin yaratıcılarına "bağışta bulunmak" da mümkündür. Başka bir kullanıcı, uygulama hakkındaki bilgileri sosyal medyada dağıtabilir. ağlar. AdBlock ücretsiz bir model altında dağıtıldığı için bunu yapmak gerekli değildir.

Bu sayfayı biraz aşağı kaydırırsanız, uzantının yardımcı fonksiyonlarını etkinleştirebilirsiniz, yani:

Kötü amaçlı programları engellemek;

Sosyal medya düğmelerini kaldırabilirsiniz;

İzleme sistemini devre dışı bırakın.

Google Chrome için Adblock, reklamları belirlenmiş filtreleme kurallarına göre engelleyen ek bir eklentidir. Kullanmaya karar veren birçok kullanıcı bir tür ikilemle karşı karşıyadır - yüklemek için

Google Chrome çevrimiçi uygulama mağazasında, bu reklam engelleyiciler ayrı sayfalarda huzur içinde bir arada bulunur. Yani, bunlar farklı geliştiricilerin tamamen farklı iki güvenilir eklentisidir. Ortakların tek amacı vardır. Adblock Plus, benzer işlevleri yerine getirir - Google Chrome'da afişleri engeller.

Google Chrome'daki sitelerde reklam küfürlerini engellemek için bu çözümlerden herhangi birini güvenle kullanabilirsiniz. Bu makale size Google Chrome ve Adblock Plus için Adblock'u nasıl indireceğinizi, bunları nasıl kullanacağınızı ve nasıl yapılandıracağınızı anlatacaktır. Ayrıca, bu filtrelerin Google Chrome ile ilgili yeteneklerini de öğreneceksiniz.

Not. Eklentiler resmi uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirilebilir.

Ücretsiz addon Adblock Plus, 2006 yılında Vladimir Palant tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir projedir. Filtrenin yayınlanmasından beş yıl sonra, 2011'de yazar, Thiel Fide ile birlikte, onu desteklemek için Eyeo grubunu kurdu.

Tarayıcıda ayarlanan dile göre filtreleme kuralları (yani, Rusça ise, Rusça konumu bağlıysa).

Güvenilir reklamların beyaz listesi (kaldırılmayacak öğeler).

Bunlara ek olarak, kullanıcı seçeneklerde ek kural listelerini etkinleştirebilir ve kendi bloklarını ayarlayabilir (yalnızca başlıklar için değil, aynı zamanda diğer sayfa öğeleri için de).

Adblock Plus, her tür çevrimiçi reklamcılığın üstesinden gelir:

video oynatıcılardaki reklamlar (video karelerinde);

paneller;

afişler ve iltifatlar.

Kurulum

Bir uzantı bağlamak için aşağıdakileri yapın:

1. Chrome çubuğundaki "Menü" düğmesini tıklayın.

2. Açılır panelde şunu açın: Ek araçlar → Uzantılar.

3. Etkin eklentiler listesinin altında "Diğer ..." bağlantısını tıklayın.

4. "Ara" satırına adı girin - Adblock Plus.

5. İndirme sayfasına gidin. Mavi Yükle düğmesini tıklayın.

6. Bağlantıyı onaylayın: istekte "Kur ..." seçeneğini tıklayın.

Not. Başarılı bir bağlantıdan sonra, tarayıcıyı filtre geliştiricilerinden indirmek için bir teklif içeren bir sekme açılacaktır. Tam olarak aynı - Adblock Tarayıcısı denir.

ALTERNATİF BAĞLANTI YÖNTEMİ

Ayrıca Adblock Plus'ı doğrudan geliştiricinin ofisine indirip yükleyebilirsiniz:

1. Adres çubuğuna adblockplus.org yazın.

2. "Kur ..." ana sayfasına tıklayın.

Özelleştirme

Ayar panelini açmak için uzantı simgesine tıklayın. Filtrelenen öğelerin istatistiklerini ve ayrıca seçenekleri görüntüler:

"Bu siteye dahil edilmiştir." Bu sütuna tıklarsanız, mevcut sekmedeki site beyaz listeye eklenir. Üzerinde reklamlar engellenmez (filtre çalışmaz, tüm afişler görüntülenir). Bu seçeneğe tekrar tıklandığında, engelleme yeniden etkinleştirilir.

"Kilit öğesi". Kendi filtreleme kuralınızı oluşturmak istiyorsanız bu satırı tıklayın.

Bu prosedür şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Seçeneği başlattıktan sonra, imleci kurtulmak istediğiniz web sayfası bloğunun üzerine getirin. Kenarlıklarının doğru şekilde vurgulandığından emin olun.

2. Sol fare düğmesine basın.

3. Blok öğesi penceresinde, Ekle öğesine tıklayın.

"Ayarlar". Bu seçeneği seçtikten sonra panel, gruplara (sekmelere) bölünmüş filtreleme ayarlarının bulunduğu bir sayfa açar:

"Filtre Listesi". Burada listeleri güncelleyebilir ("Güncelle" düğmesi), devre dışı bırakabilir / etkinleştirebilirsiniz ("Etkin" kutusu).

Ayrıca mevcut listeden veya kaynağınızı belirterek ek kuralları ("Ekle" düğmesi) etkinleştirin.

Özel kurallar burada bulunur. Listeye yeni bir kural eklemek için, "Ekle" düğmesini tıklayın ve ardından sitenin bağlantısını (etki alanı, alt etki alanı, sayfa) yapıştırın.

"Yaygındır". Bu sekme, özelleştirme panelinin görünümü için ayarları içerir.

Eklenti yazarları, kullanıcı katılımıyla (gönüllü bağışlar, öneriler) küçük bir geliştirici grubudur (programcılar, destek personeli). Firefox'un ilk sürümleri için Adblock Plus eklentisinin yeteneklerinden esinlenerek projelerinin adını ilhamla açıklıyorlar. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, bu eklentiler hiçbir şekilde ilişkili değildir.

Adblock casus yazılım veya diğer bilgisayar enfeksiyonlarını içermez. Geliştiricilere ziyaret edilen sayfalar ve arama sorguları hakkında bilgi göndermez.

Bu eklentiyi bağlamak için Chrome uygulama mağazasına gidin ve adını arama çubuğuna girin (benzer şekilde, Adblock Plus gibi; yükleme talimatlarına bakın).

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamit Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak
Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Bakan Karaismailoğlu: 'İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı'
Bakan Karaismailoğlu: 'İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı'

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul Havalimanıyla Türkiye 117 milyar avro kazanç sağladı"