• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Temmuz 2020 Çarşamba 12:14 | Son Güncelleme:

ABD, Amerika'yı yeniden keşfedecek: Kalaşnikof ve RPG-7 gibi Sovyet silahlarını üretmeye başlıyorlar

ABD, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ‘müttefiklerinin' halihazırda kullanmakta olduğu Kalaşnikof ve RPG-7 gibi Sovyet döneminden kalma silahların üretimine başlamayı planlıyor. Kimi yetkililer bu plana “Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.” sözleriyle karşı çıkarken kimileri ise bu silahların son teknoloji ABD silahlarına kıyasla kullanım ve üretim kolaylığı sunması dolayısıyla daha çok tercih edildiğini söylüyor.

ABD’nin, Sovyet döneminden kalma Kalaşnikof ve RPG-7 gibi silahların üretimine başlayarak müttefiklerine satmayı planladığı öne sürüldü.

Aksam.com.tr’nin Forbes dergisinden aktardığı habere göre, bu düşüncenin arka planında, son teknoloji ABD silahlarının üretim maliyetleri ve kullanım zorluklarının ABD’nin müttefiklerince eksi puan olarak görüldüğü fikri yatıyor.

Kimi uzmanlar, modern Amerikan silahlarının Soğuk Savaş döneminden kalma silahlardan katbekat daha güçlü olmasına rağmen bu silahların üretiminde gereken yoğun iş gücü ve kullanımında gereken özel eğitimler ışığında bu plana sıcak yaklaşırken, kimileri ise söz konusu planı “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.” sözleriyle eleştiriyor.

ÜLKELER, BİRBİRLERİNİN SİLAHLARINI İLK KEZ TAKLİT ETMİYOR

Benzer bir planı 2017 yılında hayata geçirerek ABD’li silah üreticilerine Sovyet döneminden kalma hafif ve ağır birtakım silahların üretim talimatını veren ABD ordusu, Rusya tarafından “hırsızlık” ile suçlanmıştı.

Rus silah üreticileri, kendi silahlarını kopyalayan Çin’e de aynı tepkiyi verirken, Rusya ise ABD üretimi olan Boeing B-29 Superfortress uçağının ters mühendislikle geliştirilmiş versiyonu olan Tupolev Tu-4 bombardıman uçağını üretmişti.

Kaybettiği parasını çöp kamyonunda buldu

Kaybettiği parasını çöp kamyonunda buldu

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralan

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı

Haftanın fotoğrafları (6-13 Ağustos 2020)

Haftanın fotoğrafları (6-13 Ağustos 2020)

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler