• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
15 Eylül 2021 Çarşamba 12:09 | Son Güncelleme:

99 milyon yıl önceki annelik örneği... "Örümcekler ile yavruları arasına hiçbir şey giremez"

99 milyon yıl önceki annelik örneği... "Örümcekler ile yavruları arasına hiçbir şey giremez"
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Bir ağaçtan damlayan reçine içinde, yaklaşık 99 milyon yıl öncesinden örümcek bireylerine rastlanıldı. Bir yetişkin dişi örümcek ve yavru örümcekleri hapseden bu reçinenin eklembacaklıların en erken dönemlerde sahip oldukları annelik içgüdüsünü sergilediği belirtiliyor.

Ağaçların çağlar önce sızdırdığı reçinelerden birinde 99 milyon yıl önceki bir örümcek ile yavrularına rastlanıldı.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, bu bireylerin soyu tükenmiş Lagonomegopidae örümcek ailesinden oldukları anlaşıldı.

Kansas Üniversitesi'nde Gulf-Hedberg Seçkin Profesör Emeritus olan çalışma yazarı Paul Selden, örümcekler hakkında "Bir tanesi, yumurtadan çıkmak üzere olan yumurtaları içeren bir yumurta kesesini tutan bir dişi lagonomegopid örümceğini gösteriyor (yumurta kesesi içindeki küçük yavruları görebilirsiniz)" dedi.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bir ağaçtan damlayan bu reçine, yaklaşık 99 milyon yıl önceki yetişkin dişi örümcekleri ve örümcek yavrularını hapsederek bu eklembacaklıların anne bakımını sergiliyor.

Selden, "Ağaç kabuğundaki bir yarıkta yuvalanmış yaşayan bir dişi örümceğin görünümü tam olarak budur" diyerek "Her şeyin ne kadar iyi bir şekilde yerinde olduğuna araştırmacılar da şaşırdılar." ifadesini kullandı.

Bu bulgu, yavru örümceklerin doğumdan sonra muhtemelen bir süre annelerine yakın kaldıklarını göstermekte. Haberde "Son derece koruyucu bir anne örümcek ile çocukları arasına hiçbir şey giremez. Örümcekler anne şefkati göstermeleriyle tanınırlar, ancak bunun fosilleşmiş örnekleri son derece nadirdir." dendi.

Selden, "Örümceklerin en başından itibaren annelik içgüdülerine sahip olduğundan haberdardık, yine de, yaklaşık 100 milyon yıl önce fosil kayıtlarından gerçek fiziksel kanıtlara sahip olmak çok güzel." diye konuştu.

<p>Şu an  verilebilecek kesin bilgi henüz sete çıkılmadığı. İnternette dolaşan kriz çıktı  haberleri

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor

Ani Örenyeri'ndeki kazılarda Selçuklu kümbeti ve mezarlığı bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanını helikopterden inceledi