• $7,4131
  • €8,9436
  • 413.125
  • 1471.39
14 Şubat 2021 Pazar 16:38 | Son Güncelleme:

Dünyaca ünlü otomobil devi Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor

Dünyaca ünlü otomobil devi Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor

Dünyaca ünlü otomobil devi Mercedes, şu sıralar araçlarında yaşanan bir sıkıntıyla gündeme geldi. eCall sistemindeki hata nedeniyle 1 milyon aracını geri çağıran Mercedes, hatadan etkilenen araç modellerini de açıkladı.

Mercedes'in etkilenen araçlardaki eCall sistemi, gerçekleşen bir kaza sonrasında yanlış bir konum verdiği kaydedildi. Hal böyle olunca Mercedes-Benz 1 milyon 29 bin aracı geri çağırdı. Bildirildiği kadarıyla eCall yazılımı bir kazadan sonra acil müdahale için bir aracın doğru konumunu sağlamıyor ve başka kullanıcıları da etkileyebileceği söyleniyor.

Milliyet'in Reuters'tan aktardığı habere göre, 2019 yılında Avrupa'da Mercedes-Benz'in otomatik eCall sisteminin otomobillerinde yanlış konum sağladığı bir olayı araştırıldığı bildirilmişti. Firma, yanlış araç konumunun iletildiği başka durumlar buldu. Bunun ardından ise geri çağrılan araçlar sıralandı. Yaşanan hata sonrası değişime çağrılan araç modelleri ise şu şekilde sıralandı:

2016-2021 model yılları arasında satılan CLA sınıfı, GLA sınıfı, GLE sınıfı, GLS sınıfı, SLC sınıfı, A sınıfı, GT sınıfı, C sınıfı, E sınıfı, S ve bunun yanında CLS sınıfı, SL sınıfı, B sınıfı, GLB sınıfı, GLC sınıfı ve G sınıfı araçlar hatanın olduğu gerekçesiyle listeye eklenmiş oldu.

6 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Otomobil üreticisi, sorundan kaynaklanan herhangi bir maddi hasar veya kişisel yaralanma olmadığını söylüyor. Geri çağırma 6 Nisan 2021 tarihinde başlayacak.

Şirketin resmi açıklamasında iletişim modülünde yer alan güç kaynağı herhangi bir çarpışmadan kaynaklı olarak çöküyor ve acil durum çağırısı sırasında aracın konumunu yanlış algılamasına neden oluyor.

Ancak bunun yanında şirket, "otomatik ve manuel acil arama işlevinin diğer işlevleri tamamen çalışır durumda" diye ekliyor.

<p>İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği 'Nakkaş Osman Surname-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi' ilg

Osmanlı'nın Başnakkaşı Nakkaş Osman ve minyatür sanatı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek