• $ 5,6303
  • € 6,3597
  • 259.578
  • 101566
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

6 Mayıs'ta doruk noktasına ulaşacak: Yılın en mükemmeli olabilir

En son 1986 yılında Dünya'yı ziyaret eden Halley kuyruklu yıldızının kalıntılarının sebep olduğu Eta Aquarid Meteor Yağmuru 6-7 Mayıs'ta zirveye ulaşacak.

TM Dijital Haber Merkezi - Gökhan Ertaş

6-7 Mayıs gecesi zirveye ulaşacak ve Tüm Türkiye'den izlenebilecek meteor yağmuru bu yılın en iyi gözlenebilen meteor yağmuru olabilir.

6-7 Mayıs gecesi yaşanacak Eta Aquarid göktaşı yağmuru esnasında, göktaşı yağmurlarını görmeye engel olan en önemli unsurlardan birisi olan Ay ışığının olmaması Aquarid göktaşı yağmurunu yılın en göxlenebilir göktaşı yağmuru haline getirebilir. Zira yılın en büyük göktaşı yağmurlarından Ağustos ayında yaşanan Perseid ve Aralık ayında meydana gelen Geminid göktaşı yağmurları sırasında Ay gökyüzünde ve Dolunay evresine yakın olacak. Bu ise Yılın en büyük göktaşı yağmurlarını izlememize engel olabilecek.

ETA AQUARİD METEOR YAĞMURU NASIL OLUŞUYOR?

Dünyanın yörüngesi her yıl Mayıs ayında Halley kuyruklu yıldızının kalıntılarının yörüngesi ile kesişiyor. Meteor yağmuru, kuyruklu yıldızdan geriye kalan bu parçacıkların dünya atmosferine büyük bir hızla girerek atmosferimizde yanması nedeniyle oluşuyor.

ETA AQUARİD METEOR YAĞMURU TÜRKİYE’DEN NASIL GÖZLEMLENİR?

Göktaşı yağmurunu gözlemlemek için herhangi bir ekipmana gerek yok. Şehir ışıklarından olabildiğince uzaklaşmanız ve 6 Mayıs'ı 7 Mayıs'a bağlayan gece 03:00'dan itibaren Doğu yönüne bakmanız yeterli. Gün doğana kadar Doğu ufkundan Güneydoğu'ya kadar bir alanda göktaşı yağmurunu görebilirsiniz.

Göktaşı yağmuru gökyüzünün her yerinde görülebilir, ancak kuzeydoğu yönünde daha da yoğun görülmesinin sebebi ise; “Göktaşlarının gökyüzünde izlediği yol bir gök atlası üzerine çizilirse, tüm bu yolların aynı noktada kesiştiği görülür” şeklinde açıklanıyor. Tüm göktaşları gökyüzünde sanki bu noktadan fırlatılıyormuş gibi görülürler. Gökyüzündeki bu noktaya, saçılma (radyan) noktası denir

METEOR (GÖKTAŞI) YAĞMURU NEDİR?

Atmosferin termosfer adı verilen tabakasında gerçekleşen, meteorların (göktaşı) havayla sürtüşmesinden dolayı çıkardığı ışık ve bu ışığın uzayda bıraktığı görüntüye meteor yağmuru denmektedir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Osmaniye´de akarsuda boğulan köpeğine dakikalarca suni teneffüs ve kalp masajı yapan gencin, köpe

Boğulan Köpeğini Suni Teneffüsle Kurtarmaya Çalıştı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Süper Lig'de forma giymiş yıldız futbolcular

Üniversite taban puanları açıklandı mı? 4 yıllık üniversite taban puanları ÖSYM’de