• $ 7,0473
  • € 8,4063
  • 460.184
  • 1091.8
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Ocak 2020 Perşembe 15:12 | Son Güncelleme:

2020'nin ilk uzay yürüyüşü tamamlandı

2020’nin ilk uzay yürüyüşü başarıyla tamamlandı. 2 kadın astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışında, uzay boşluğunda yürüdü.

Bu yılın birinci, tarihin ikinci seferi oldu. NASA'nın kadın astronotları Jessica Meir ve Christina Koch, uzay boşluğundaki yürüyüşlerini başarıyla tamamladı.

2 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışında güneş panelinin biten nikel-hidrojen bataryasını çıkardı ve yerine lityum-iyon bataryası taktı.

Zorlu görevin yaklaşık 6 buçuk saat sürmesi öngörülüyordu. Ancak başlanmasına yarım saat kala yaşanan teknik bir arıza nedeniyle, aksama yaşandı.

Astronot Koch'un kaskındaki kamera ve tepe ışığı gevşedi. Ekip önce tamire girişti ama, ABD'nin Houston kentindeki görev kontrol merkezinin yönlendirmesiyle, arızalı düzenek çıkarıldı. Astronotların birbirlerine yakın hareket etmesi koşuluyla görevin devamı için izin verildi.

Aynı ikili, geçen geçen Ekim ayında yörünge laboratuvarı dışındaki ilk uzay yürüyüşünü yapmıştı. O görev de, sadece kadın astronotların olduğu ilk uzay yürüyüşü olarak tarihe geçmişti. Ekip, 20 Ocak'ta üçüncü kez uzayda yürüyecek. Yine batarya değişimi yapacaklar.

 

İstanbul Sözleşmesi'nin arka planında ne var?

İstanbul Sözleşmesi'nin arka planında ne var?

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli patlama! İşte olay y

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli patlama! İşte olay yerinden fotoğraflar...

Saros Körfezi'nde ay balığı görüntülendi

Saros Körfezi'nde ay balığı görüntülendi

Atlas Okyanusu'nda bir Türk ülkesi

Atlas Okyanusu'nda bir Türk ülkesi