• $9,5394
  • €11,0954
  • 549.475
  • 1509.2
13 Ekim 2021 Çarşamba 09:47 | Son Güncelleme:

2 günlük tatbikat başladı! Siber korsanlara karşı 36 kuruluş tetikte

36 kurumdan siber güvenlik takımları tatbikat kapsamında yarışıyor. Bakan Karaismailoğlu “KASIRGA, AVCI ve AZAD uygulamalarıyla 4 yılda yüz binlerce saldırıyı engelledik” dedi.

Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK) düzenlenen törenle başladı. Tatbikat kapsamında sağlıktan eğitime, enerjiden bankacılığa, yayıncılıktan su yönetimine kadar 36 kurum ve kuruluştan siber güvenlik takımları ve bu takımlarda yer alan 134 siber güvenlik uzmanı bilgi ve yeteneklerini sınama imkanı bulacak. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Salgına rağmen ülkemizin telekom ve mobil işletmecilerinin yatırımı bir önceki yıla göre yüzde 27.3 artışla 2020'de 13 milyar lira oldu" ifadelerini kullandı. Bakan Karaismailoğlu, siber güvenlik alanındaki tedbirler sonucu bugüne kadar ülke nezdinde önemli ve kalıcı bir zarar oluşmadığını aktardı.

YERLİ YAZILIMLAR KORUDU

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KASIRGA, AVCI ve AZAD uygulamalarıyla son 4 yılda Türkiye'yi hedef alan yüz binlerce saldırıyı engellediklerine dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, siber güvenlik alanında yerli ve milli yazılımların geliştirilmesinin vazgeçilmez olduğunu ifade etti. Karaismailoğlu, teknik altyapısı tamamen USOM tarafından geliştirilen tatbikatın, en yaygın siber saldırı türlerini, gerçekçi tehditleri ve en güncel tehdit vektörlerini içeren farklı senaryolardan oluştuğuna dikkati çekti.

KARŞILARINDA UZMANLARI BULACAKLAR

Bakan Karaismailoğlu, tatbikatla, katılımcı kurumların siber saldırılara karşı koyma yeteneklerini geliştirmelerini ve hazırlık seviyelerini artırmalarını amaçladıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Simülasyon ortamında eksikliklerini görmelerini sağlayarak ilerideki çalışmalarına katkı sunmayı da amaçlıyoruz. Tatbikatlar neticesinde siber korsanlar ve teröristler karşılarında uzman profesyonelleri bulacak. Yetiştirdiğimiz siber uzmanlarla varsa açıklarımızı kapatacak ve saldırıları en etkin şekilde bertaraf etmenin yöntemlerini bulacağız."

1 SAATTE 16 MİLYON ADRES TARANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) bünyesinde yürütülen çalışmalarla, AVCI, AZAD, KASIRGA, ATMACA, SINKHOLE ve KULE gibi sistemlerle 1 saatte 16 milyon internet adresinin tarandığına, 126 bin web sitesinin 2 milyon sayfasının 7 saatte taranıp analiz edildiğine dikkati çekti. Sayan, "Bu yerli ve milli altyapılarla 700'den farklı zafiyet tipi sürekli olarak kontrol ediliyor" diye konuştu.

  • ulusal siber kalkan 2021 tatbikatı
  • bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu
  • ulaştırma ve altyapı bakanı
  • adil karaismailoğlu
  • siber güvenlik
  • siber korsanlar
<p>Saç ekiminde ekilen saçların daha canlı olması için  yeni bir teknoloji geliştirildi. Saç ekimi ö

Koronavirüs nedeniyle dökülen saçlara oksijen tedavisi

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu