• $ 7,2378
  • € 8,6128
  • 479.207
  • 1034.4
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Şubat 2020 Pazar 14:57 | Son Güncelleme:

İstanbul'un manevi fatihi kimdir? İşte bilmeniz gerekenler...

Osmanlı’nın önemli dini âlimlerinden biri olan Akşemseddin, vefatının 560’inci yılında anılıyor. Fatih Sultan Mehmed’in “O benim hocamdır, şehrin manevi fatihidir” dediği Akşemseddin, hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Dönemin önemli ilim adamlarından biri olan Akşemseddin, bugün Suriye sınırları içerisinde yer alan Şam’da 1390 yılında doğdu. Küçük yaşta Kur’an-ı Kerim’i hatim etti. Yedi yaşında ailesiyle Anadolu’ya gelip Samsun’un Kavak ilçesine yerleşen Akşemseddin, babası âlim Şeyh Şerafettin Hamza’nın vefatının ardından şer’i ilimler ile tıp eğitimi aldı.

İSTANBUL FETHİNDE PADİŞAHIN YANINDAYDI

Osmancık Medresesi’nde müderris olan Akşemseddin, tasavvuf yolunda yükselmek için İran, Şam ve Bağdat’ı dolaştı. Göynük’te yaşadığı dönemde Fatih Sultan Mehmet’in fetih hazırlıkları yaptığı haberi üzerine Edirne’ye giden Akşemseddin, İstanbul’un fethine katılarak padişahın yanında bulundu.

AYASOFYA’DA KILINAN İLK CUMA HUTBESİNİ OKUDU

Fatih Sultan Mehmet’in “O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir” dediği, fetihten sonra Ayasofya’da kılınan cuma namazında ilk hutbeyi okuyan Akşemseddin, İstanbul’da bulunan Eyyüp Sultan’ın kabrini de bulduktan sonra Padişah’ın tüm ısrarlarına rağmen Göynük’e döndü ve 1459’da burada vefat etti.

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

Altındaki yükseliş devam edecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs denetimlerine

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs denetimlerine katıldı

Afyonkarahisar'da ağaç yediuyuru görüntülendi

Afyonkarahisar'da ağaç yediuyuru görüntülendi

Esenyurt'ta yine bilindik görüntüler: Minibüsten 36 kişi ç

Esenyurt'ta yine bilindik görüntüler: Minibüsten 36 kişi çıktı