• $ 6,7829
  • € 7,473
  • 372.988
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Mayıs 2019 Salı 14:23 | Son Güncelleme:

Altın Orda ne demek?

Diriliş Ertuğrul dizisinde adı sık sık geçen Altın Orda Hanlığı1241-1502 yılları arasında Deşt-i Kıpçak’ta hüküm süren bir Türk-Moğol devletidir. Peki, Altın Orda ne demek? Orda ne anlama geliyor?

TRT1’in sevilen dizilerinden Diriliş Ertuğrul’da artık finale son 2 bölüm kaldı. Bu  sezon dizinin son bölümlerinde sık sık Altın Orda hanlığı ve Berke Han’dan bahsediliyor. Peki, Altın Orda ne demek? Altın Orda’nın anlamı ne?

ALTIN ORDA NE DEMEK?

Orda Moğolca “çadır, otağ” mânasına gelmektedir. Devletin kurucusu Batu Han’ın ak otağının üst kısmının altın yaldızlı olması sebebiyle bu devlete Altın Orda veya Ak Orda denmiştir. 

ALTIN ORDA DEVLETİ NE ZAMAN NEREDE KURULDU?

Çağatay Han ve Ögedey Kağan’ın 1241 yılında birbiri ardınca ölmeleri üzerine Cengiz’in torunları arasında en yaşlı ve itibarlı kişi durumuna geçen Batu Han, daha rahat hareket etme imkânına sahip oldu. Böylece İrtiş boyundan Aral gölünün kuzeyindeki yerler de dahil olmak üzere Kama, İdil havzası, Özü boyu ve Turla bölgesine kadar uzanan geniş bir sahada, merkezi Saray şehri olan Altın Orda Devleti kuruldu. Bu devletin teşkilâtı, Cengiz Han’ın yasası ile Türk töresinin ortak esaslarına göre tesbit edilmekle beraber, idare altına alınan yerlerin mahallî birçok hususiyetleri de göz önünde tutulmuş ve bu esaslar bilhassa Batu Han zamanında başarıyla uygulanmıştır. 


Aç boz ayı yiyecek ararken görüntülendi

Aç boz ayı yiyecek ararken görüntülendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...