• $8,5555
  • €10,1158
  • 494.313
  • 1349.11
6 Haziran 2013 Perşembe 10:49 | Son Güncelleme:

Alex'ten Aykut Kocaman için şok sözler

Alex'ten Aykut Kocaman için şok sözler

Fenerbahçe'den olaylı bir şekilde ayrılarak Coritiba'ya giden Alex ülkesinde verdiği bir özel röportajda Aykut Kocaman'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Aralarında geçen, basına hiç yansımayan bazı konuşmaları aktardı.

Kızgınlığı ve üzüntüsü devam eden Alex: "Aykut Kocaman'la hiçbir şey yolunda gitmedi. Takımın çok daha fazla koşması fikriyle göreve geldi. Her maç 11, 12 kilometre koşmamızı istiyordu. Başta 'Tamam' demiştim. Bunun için çok çalışmalıydık. Ama dürüst olmak gerekirse onun bize yaptırdığı idmanlar bir işe yaramıyordu. Ve onunla tartışmaya başladım. Genellikle beni haklı buluyordu. Ama bir zaman sonra aramızdaki ilişki bozuldu." diye konuştu.

"BENİ GÖNDERMEK İSTİYORDU"

"Bana gelip benimle çalışmak istemediğini söyledi. O bu takımın antrenörü, ben de kulüp tarihinde büyük bir isimdim. Benim teknik direktörüm olduğu zaman boyunca beni bu takımdan göndermek istedi. Bunu uzun bir süre yapamadı çünkü takımın hem gol kralı hem de asist kralıydım. Sorun yaşadığımız dönemde benden genç takımla idmanlara çıkmamı istedi."

"İLK GÜNDEN BERİ GÖNDERMEK İSTİYORDU"

Soru: “Aranızdaki ilişki tam olarak ne zaman bozuldu?”
Alex: “Bir Romanya takımıyla (Vaslui) Şampiyonlar Ligi ön eleme maçı oynadık. 1-1 bitti. Berbat oynadım. Hiçbir şey yapamadım. Takım da kötüydü. Bir gün önce bana aramızda bir sorun olup olmadığını sordu. Ben de ‘Evet, kulüpteki ilk gününden beri, sportif direktör olduğun dönemde bile beni göndermek istediğini hissettiğimi’ söyledim. Aykut Kocaman da bunu onayladı ve ‘Fenerbahçe’de çalışmaya başladığım ilk günden bu yana sensiz bir takım oluşturmaya çalışıyorum’ dedi. 
Muhabir:  “Ama siz birbirinizi teknik direktör olmadan önce tanıyordunuz.”

Alex: “Hayır. Nasıl tanıştığımızı biliyor musunuz? 2008’den 2009’a kadar teknik direktör Luis Aragones’ti. Berbat bir sezon geçirdik. Fenerbahçe’de geçirdiğim 8 sezon içinde en kötüsüydü. Sezonu 4. bitirdik. Son maç Trabzonspor’a karşıydı, bir derbiydi. Bize eğer kazanırsak 7 gün daha fazla tatil yapacağımız söylendi. Bütün sezon çalışan biri için 7 günlük ekstra tatil çok önemliydi. Maçı kazandık. Böylece yeni sezona 7 Temmuz’da başlayacaktık.

“KAPTANLIĞIMI ALMAK İSTEDİ”

“Ama tatilin sonunda Aragones kovuldu. 25 Haziran’da kulüpten bana yeni sezonun başlangıç tarihinin 29 Haziran’a alındığı söylendi. Onlara dönmeyeceğimi söyledim. Çünkü planlarımı zaten yapmıştım. 12 aylık zaman diliminde Brezilya’da geçireceğim sadece 1 ayım vardı. 7 Temmuz’da oraya geleceğim konusunda anlaştık. Yeni teknik direktörümüz Daum’du. Beni 2004’te transfer eden kişi. Direkt olarak ona gittim ve onunla konuştum. Benimle hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Ama yeni sportif direktörümüz bu olandan hoşlanmamıştı. O sportif direktör Aykut Kocaman’dı. Onun odasına gittim ve bana ‘Bugünden itibaren davranışlarım nedeniyle takımın kaptanı olmayacağımı’ söyledi. Ben de bunu kabul ettim ama bana ilk olarak yeni sezonun 7’sinde başlayacağının söylendiğini ona söyledim. Ona başkan tarafından imzalanan kağıdı uzatıp bana yeni sezon başlangıcı için söylenen tarihi gösterdim. El sıkıştık ve odadan ayrıldım. Ertesi gün yeni kaptanı seçmek istediler. Ama bunu hiçbir oyuncu kabul etmedi. Beni çağırdılar ve benim kaptan olabileceğimi ama farklı davranmam gerektiğini söylediler. Kabul ettim ama farklı davranmayacağımı söyledim.”

Muhabir: “Tekrar Romanya takımıyla oynanan maça dönersek..”

Alex: “Kulüpten gönderilmek istediğim artık kesinleşmişti. Ama bu epey konuşuldu, ağır tartışmalar yapıldı. O bana bir şeyler söyledi, ben ona bir şeyler söyledim. Sonrasında Moskova’ya Şampiyonlar Ligi’nde Spartak Moskova ile çok önemli bir maç oynamaya gittik. Takım konuşması sırasında Aykut Kocaman ‘Alex oynamadığı için kornerleri Cristian kullanacak’ dedi. Oynamayacağımı o an öğrendim ama sustum."

Muhabir: "Taraftarın reaksiyonu seni şaşırttı mı?"

Alex: "Hala şaşkınım. 15 bin insan evimin kapısının önündeydi. Sonra havaalanındaki o kalabalık. Türkler beni hala takip ediyor, Coritiba’yı ziyaret ediyor."

“3 YIL KALIRIM DİYORDUM AMA..”

Muhabir: "Sana böylesine tapmalarının mantıklı bir açıklama var mı?"
Alex: "Ben farklı hiçbir şey yapmadım. Attığım golleri ve yaptığım asistler düşünülebilir. Ama benim işim ne? Futbol oynamak. Dürüstçe söyleyebilirim ki Türkiye’de iyi futbol oynadım ama bu benim işimdi. Ve çok büyük bir kupa kazanmadım. En büyüğü Şampiyonlar Ligi çeyrek finaliydi. İnanılmaz bir başarı yoktu. İnsanlar bunun sebebinin benim davranışlarım, aile yaşamım olduğunu söylüyorlar. Ama ben bunda hiçbir farklılık göremiyorum. Eşimin futbol maçlarına gelmesi, oğlumun idmanlara gelmesi bana göre normal. Türkiye’ye 2004’te ilk geldiğimde eşime burada üç yıl kalacağımızı ve sonrasında neler olacağını göreceğimizi söylemiştim. Ama çok daha fazla sürdü. Ülkeden ve kültüründen çok keyif aldık."

“2. LİG’E BİLE DÜŞSEK KALIRIM DEDİM

Muhabir: "Fenerbahçe’nin güçlü bir krizle karşılaştığını hatırlıyorum. Başkanı gözaltına alınmıştı, bir bahis şikesi iddiası vardı, birçok oyuncu takımdan ayrıldı. Sen niye ayrılmadın?"

Alex: "Başkana ayrılmayacağımı söyledim. Onlara inandığımı ve böyle bir şey yapmayacaklarına inandığımı söyledim. Eğer 2. lige düşürülürsek yine de takımda kalacağımı ilettim. Onlardan sadece eğer bunlar yaşanırsa ödeme programıyla ilgili bilgi almak istediğimi söyledim. Böylece hayatımı ona göre yönlendirecektim. Bana 3 ayda bir, ayda bir veya 6 ayda bir ödeme yapabilirlerdi. Nasıl isterlerse. Sadece bunun nasıl olacağını bilmek istedim çünkü benim bir ailem var. Takımda kaldım çünkü muhteşem bir sezondu. 28 gol atmıştım ve şampiyon olmuştuk."

Muhabir: "Fenerbahçe’yi takip etmeye devam ediyorsundur. Bu sezonki Avrupa Ligi macerasıyla ilgili ne düşünüyorsun?"
Alex: "Hala oyuncularla konuşuyorum. Şaşırdığımı söyleyebilirim. Ama bu süreçte Türkiye Ligi’nde çok şey kaybedildi. Avrupa Ligi macerası beni şaşırttı ama Lazio’ya kadar güçlü bir rakiple karşılaşmadılar. Lazio’yu elediler ama macera Benfica’ya elenerek sonlandı."

Muhabir: "Cristian’ın Benfica maçında kaçırdığı penaltı sonrası ağlaması dikkat çekiciydi. Oyuncuların kulübe çok bağlı olduğu fikrini veriyor. Futbolcular ile Fenerbahçe kulübü arasındaki ilişki, taraftar ile kulüp arasındaki ilişkiye benziyor mu?"
Alex: "İşin içinde çok fazla duygusallık var. Bu da benim yaşadığım tartışmalardan birisiydi. Futbol sadece duygusallıkla olmaz. Sadece bir faktör olabilir. Türkiye’de 4 antrenörle çalıştım. 3’ü yabancı, 1’i Türk’tü. Aykut’la birlikte Türk futbolunun daha duygusal olduğunu öğrendim. Cristian’ın ağlaması anlaşılabilir bir durum."

“EN GÜZEL GOLÜM CSKA’YA”

Muhabir: "Sonra Coritiba’ya gitmeye karar verdin."
Alex: "Fenerbahçe ile kontratım feshedildikten sonra her şey çılgıncaydı. İnsanlar evime geldiler, arka bahçemde uyudular. Brezilya’da başka takımlardan da teklifler vardı ama ben Coritiba’yı tercih ettim."
Muhabir: "En güzel golün Sao Paulo’ya attığın değil mi?"
Alex: "Evet muhteşemdi. Türkiye’de ise Fenerbahçe’deyken CSKA Moskova’ya attığım gol en güzeliydi diyebilirim. Şampiyonlar Ligi’ndeki yükselişimiz için çok önemliydi." 

<p>Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Savaş gemilerinin boğazlardan geçişini kontrol

Rusya'dan Montrö açıklaması

Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Miras Listesi'nde

Bayramda nüfusunun 20 katı ziyaretçiyi ağırladı

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan Milli Meclisi Başkanı ile Azerbaycan'a gitti